Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.
Mural Wilhelma Sasnala został odsłonięty w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Praca powstała w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.Foto: Mateusz Marek/PAP

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

  • Wilhelm Sasnal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, malarz, rysownik, twórca komiksów, filmowiec.
  • Odsłonięcie jego pracy miało miejsce w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Mural można oglądać na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
  • Poprzez swoje obrazy i rysunki przedstawiające krajobraz po Zagładzie Wilhelm Sasnal mierzy się z tematem relacji polsko-żydowskich.

"Upamiętnić osoby cywilne, których bierny opór był równie ważny, jak ten z bronią w ręku" - tak brzmi założenie obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W ramach inicjatywy w Muzeum POLIN w Warszawie odsłonięto mural autorstwa Wilhelma Sasnala. 

Pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim

Praca miała pierwotnie znaleźć się na ścianie jednego z bloków na terenie warszawskiego Muranowa. Finalnie, znalazła swoje miejsce na ścianie wystawy stałej muzeum. Podczas uroczystego odsłonienia pracy, Wilhelm Sasnal zaznaczył, że przygotowując się do projektu, natknął się na zdjęcia ludzi, wyciąganych z bunkrów i ukryć. – Oni wychodzili w otoczeniu niemieckich żołnierzy, którzy ewidentnie mieli z tego ubaw. Szokujące były te miny, te grymasy Niemców. Znalazłem zdjęcie, które było dosyć przerażające. Jedną z wychodzących kobiet szarpał Niemiec. On jest jakby nad nią. Pomyślałem sobie, że to tak jakby wisiało nad nią jakieś zło, coś nieuniknionego. To był pomysł na mural – opowiadał artysta.

 

Stworzony przez artystę mural przedstawia postać bezbronnej, ale dumnie wyprostowanej kobieta, prowadzonej przez żołnierza.

Czytaj także:

Posłuchaj

4:37
Mural Wilhelma Sasnala w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Powstanie w getcie warszawskim

  • Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców zmierzające do likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów.
  • Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.
  • 16 maja 1943 roku po 28 dniach walki Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna CyglerMichał Żołądkowski 
Gość: 
Marta Dziewulska (rzeczniczka Muzeum POLIN)
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 12.16

PAP/zch

Polecane