Dzień Kundelka – nierasowy pies na medal
2023-10-25, 11:10 | aktualizacja 2023-10-25, 11:10
Są często zdrowsze i mocniejsze od swoich rasowych kuzynów, wiodą nieskrępowany żywot, biegając po polskich wsiach, a zespół Fasolki opiewa je w piosence – 25 października swoje święto mają kundelki.
- Mianem kundelków określa się nierasowe psy. Najczęściej są one owocem doboru naturalnego, a z wyglądu przypominają rasy, które akurat są popularne na danym terytorium.
- 25 października w Polsce obchodzony jest Dzień Kundelka.
- Święto upamiętnia wejście w życie ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku.
Choć praprzodkiem wszystkich dzisiejszych psów był wilk, dziś już mało który z naszych pupili przypomina tego dzikiego drapieżnika. Od tysięcy lat człowiek ingeruje bowiem w proces ewolucji tych zwierząt, tworząc coraz to nowsze rasy. Ma to, oczywiście, swoje skutki uboczne.
– Ta ingerencja w genotyp psi podczas tworzenia ras i powodowanie bardzo potężnych zmian anatomicznych doprowadziły do swego rodzaju kalectwa – tłumaczy Dorota Sumińska. – Kundelki są pod tym względem dużo zdrowsze, bo najczęściej tutaj jest dobór naturalny, tu nie ma selekcji – dodaje autorka książek "Rok pod psem" i "Świat według psa".
Nie kupować, tylko brać!
Choć narodziny kundelka są zazwyczaj następstwem spontanicznej aktywności jego psich rodziców, w jego wyglądzie da się zauważyć, od jakich ras pochodzi. Na polskiej prowincji spotkać można wiele piesków o krótkich łapach, co jest pokłosiem niegdysiejszej popularności jamników w naszym kraju. Kundelki te mają przy tym bardziej masywny tyłów, który otrzymały z kolei w spadku po modnych owczarkach niemieckich.
W przeciwieństwie do rasowych psów, które kupujemy u profesjonalnych hodowców, często za grube pieniądze, kundelka można zupełnie za darmo przygarnąć ze schroniska. – Ja mówię, że dopóki jeden pies będzie w schronisku, to nie trzeba kupować, tylko brać. Mamy w tej chwili potworną ilość bezdomnych psów upchanych w schroniskach, które po prostu czekają na łaskę pańską – zauważa Dorota Sumińska.
Posłuchaj
Kundelek bohaterem piosenki
Kundelek, mimo że jest psem bez rodowodu, może wzbudzać mnóstwo ciepłych uczuć. Dała im wyraz pisarka Wanda Chotomska, autorka wiersza "Kundel bury". W piosenkę zamienił go dziecięcy zespół Fasolki, śpiewając: "Ludzie mają różne pudle i jamniki, ale ja bym nie zamieniła się z nikim; tylko mam troszeczkę żalu, że nie dadzą mu medalu, bo mój kundel to na medal przecież jest!".
Źródło: YouTube / śpiewanki.tv
Czytaj też:
- Pies rasowy czy kundelek? Co należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru?
- Pies towarzyszący: czworonożny pomocnik i przyjaciel człowieka
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 6.20
kc