Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?
Jesień to pora roku oferująca wiele atrakcji. Nie musi oznaczać zmniejszenia aktywności fizycznej, raczej zmianę jej formyFoto: 4 PM production/Shutterstock

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?

  • Jesień kalendarzowa zaczęła się 23 września i potrwa do 21 grudnia.
  • Jesień nie musi oznaczać zmniejszenia naszej aktywności fizycznej: może się tylko zmienić jej forma.
  • Warto rozważyć możliwość jesiennych wypadów i wycieczek: jest bardzo dużo atrakcyjnych propozycji, ale mniejsze obłożenie i ceny niższe.

Jesień: dobry czas na wycieczki

Zresztą jesień to również doskonały czas do uprawiania różnego rodzaju sportów. Żeglarstwo raczej odpada, bo większość jachtów na przełomie września i października jest już slipowanych (czyli wyciąganych na brzeg), ale kajaki jak najbardziej! – Generalnie sezon kajakowy kończy się na początku grudnia – mówi Wojciech Skóra z PTTK i zapewnia, że chętni zawsze będą mogli wypożyczyć sprzęt.

A jeśli ktoś nie gustuje w wycieczkach szlakami wodnymi, może po prostu ruszyć na pieszą wędrówkę. A kierunków jest wiele, choćby popularne Bieszczady z feerią barw związaną z przebarwianiem się na żółto i czerwono lasów bukowych. – W Karkonoszach schronisk jest sporo: pod wynajem na wędrówki od schroniska do schroniska – proponuje alternatywę przewodniczka Olga Danko. – W czym jest urok? Widoki są absolutnie wyjątkowe. Cisza, spokój, wychodzące zwierzęta… – zachęca.

Jesień: dobry czas na sport

Jesienny czas nie oznacza zmniejszenia aktywności fizycznej. Co więcej, to czas znakomity: letni żar już nie leje się z nieba, więc odwodnienie nie grozi, a bieg, nordic walking czy tylko spacer „w pięknych okolicznościach przyrody” złoto-czerwonych lasów czy parków to sama przyjemność. I przy odpowiednim stroju nawet delikatna mżawka czy lekki deszcz nie powinny być przeszkodą, by wyjść z domu. – Myślę, że nordic walking jest świetny, żeby przygotować organizm przed zimą, żeby zadbać o swoją odporność, lepsze samopoczucie, powalczyć z jesienną depresją – mówi Jakub Deląg, wielokrotny medalista mistrzostw Polski i instruktor nordic walkingu. – Minimalnie 30-minutowy spacer trzy razy w tygodniu będzie fajną alternatywą dla osób, które nie przepadają za bieganiem czy inną formą aktywności – radzi.

Oczywiście zacinający deszcz ze śniegiem może być zniechęcający, ale wtedy pozostają sporty halowe: np. ścianka wspinaczkowa, szermierka, tenis stołowy, dyscypliny zespołowe lub basen.

Jesienne liście: piękne, ale i niebezpieczne

Spadające z drzew kolorowe jesienne liście to wspaniały materiał na różnorodne ozdoby i robione przez dzieci zabawki. – Można się w nich tarzać. Można zrobić girlandę z liści, albo wyklejankę – proponują najmłodsi.

Ale liście stanowią także poważne niebezpieczeństwo dla kierowców. – To może być ogromne zagrożenie. Pamiętajmy, że pozostawanie ich na jezdni wiąże się z tym, że jezdnia jest mokra – ostrzega nadkomisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji w Katowicach. – Nie ma różnicy, czy przemieszczamy się po lodzie, czy po mokrych liściach, i kiedy będziemy chcieli wykonać manewr hamowania czy nagłego skrętu, samochód nas nie posłucha – wskazuje.

Na prywatnych działkach jesienne liście są grabione, pakowane do worków i przekazywane służbom oczyszczania miasta, dzięki którym trafiają do kompostowni. Jednak ekolodzy apelują, aby nie grabić i nie wyrzucać wszystkich liści. Część z nich warto zostawić gdzieś pod płotem, w kącie działki: stanowić będą znakomite schronienie dla jeży, które w nich przezimują.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

8:41
Jesień: piękna, choć także depresyjna pora roku. Jak ją przeżyć i cieszyć się życiem? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autorzy materiałów reporterskich: Kuba Witkowski, Robert Grzędowski, Wawrzyniec Sobota (Polskie Radio Katowice)
Data emisji: 24.10.2023
Godziny emisji: 6.19, 7.43, 8.14

pr

Polecane