Wojna izraelsko-palestyńska. Jakie są możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna izraelsko-palestyńska. Jakie są możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie?
Demonstranci niosący plakaty biorą udział w pokojowym wiecu "Wolność dla Palestyny" w ramach solidarności z narodem palestyńskim w Kuala Lumpur w MalezjiFoto: PAP/EPA/SADIQ SANI

Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Fundacji Pułaskiego odnosząc się do wizyty amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Izraelu, ocenił, że długofalowo nie wpłynie ona na działania Izraela, mimo że mówi się, że amerykański przywódca był przeciwny niektórym jego działaniom. – Nie będzie to miało wpływu na całokształt konfliktu, bo Izrael będzie prowadził działania zarówno przeciwko Hamasowi, jak i Hezbollahowi. (…). Zapewne Izraelowi zależy na tym, żeby wkroczyć na terytoria obu organizacji, które w tej chwili zwalcza – ocenia gość Rafała Tomańskiego.  

  • Czy dojdzie do poparcia działań Izraela przez ONZ? Projekt amerykańskiej rezolucji?
  • Hezbollah nasila działania na granicy libańsko-izraelskiej. Dojdzie do rozlania się konfliktu?
  • Dlaczego Hamas uderzył na Izrael. Tło obecnego konfliktu.

O dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie i reakcji świata na wojnę w "Świecie do trzeciej" mówili także Marcin Styszyński, arabista z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Mateusz Piątkowski z Uniwersytetu Łódzkiego.

ONZ poprze Izrael?

Stany Zjednoczone przygotowały w sobotę projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdzającej, że Izrael ma prawo do samoobrony. Wobec Iranu dokument domaga się zaprzestania eksportu broni do "milicji i grup terrorystycznych zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu w całym regionie". 

Projekt rezolucji, do którego dotarł Reuters, wzywa do ochrony ludności cywilnej, w tym osób próbujących dostać się w bezpieczne miejsce. Podkreśla, że państwa muszą przestrzegać prawa międzynarodowego w reakcji na "ataki terrorystyczne" i apeluje o "ciągłą, wystarczającą i niezakłóconą pomoc dla Strefy Gazy". Dokument nie przewiduje przerwy w walkach ani rozejmu. Wzywa natomiast wszystkie państwa, aby spróbowały powstrzymać „przemoc w Gazie lub jej rozprzestrzenianie się na inne obszary w regionie, w tym poprzez żądanie natychmiastowego zaprzestania przez Hamas i inne ugrupowania zbrojne wszelkich ataków”.

Hezbollah wciągnie Liban w wojnę?

Hezbollah doprowadza do eskalacji konfliktu na granicy libańsko izraelskiej i wciąga Liban w wojnę, która nie przyniesie mu żadnych korzyści, ale może przynieść duże straty - oznajmił w niedzielę rzecznik Izraelskich Sił Obronnych (IDF) Jonathan Conricus. "Czy państwo libańskie jest naprawdę gotowe zaryzykować to, co zostało jeszcze z jego dobrobytu i suwerenności dla terrorystów z Gazy czy Państwa Islamskiego z Gazy? Takie pytanie muszą sobie postawić władze Libanu i na które muszą odpowiedzieć" - napisał Conricus w serwisie X. 

 Czytaj także:

Jak komentuje agencja AFP, napięcie na granicy libańsko-izraelskiej wzrosło znacznie w sobotę wieczorem, gdy IDF ostrzelały Hezbollah na południu kraju, skąd wystrzelono pocisk przeciwlotniczy w kierunku izraelskiego drona. Wcześniej rzecznik informował o nalotach izraelskiego lotnictwa na pozycje Hezbollahu w odpowiedzi na ataki rakietowe na północny Izrael. Podczas ataków trzech izraelskich żołnierzy zostało rannych.
Wspierany przez Iran Hezbollah podał, że podczas wymiany ognia z wojskiem izraelskim czterech jego bojowników poniosło w sobotę śmierć, co zwiększyło liczbę zabitych członków ugrupowania do 17.

Hezbollah znacznie nasilił swoje ataki po wybuchu wojny między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy. W czwartek z Libanu w kierunku Izraela wystrzelono 20 rakiet, a IDF odpowiedziały ogniem artyleryjskim. Jak podkreślił brytyjski dziennik "Financial Times" narastają obawy przed eskalacją walk na nowym froncie, które i tak już nasiliły się po ataku Hamasu na Izrael z 7 października. 

Nowa wojna izraelsko-palestyńska. "Takiej sytuacji jeszcze nie było"

7 października bojownicy Hamasu przedarli się przez bariery otaczające Strefę Gazy i zabili w izraelskich miastach i kibucach 1400 osób. W odwecie Izrael zaatakował Gazę z powietrza, wprowadził jej blokadę i przygotowuje się do ofensywy lądowej. Władze palestyńskie twierdzą, że w enklawie zginęło ponad 4000 osób. Według szacunków ONZ ponad milion osób straciło dach nad głową.

Hamas oficjalnie potwierdził, że rozpoczął operację odwetową za ostatnie najazdy izraelskich osadników na miasto Huwara na Zachodnim Brzegu oraz za prowokacje, jakich Izraelczycy mają dopuszczać się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, jednym z najświętszych miejsc zarówno dla islamu, jak i judaizmu. 

Posłuchaj

1:40:27
Kolejna odsłona izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Co oznacza ona dla Bliskiego Wschodu? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Najważniejsze jest to, że wojownicy Hamasu przedarli się przez mur graniczny i zaatakowali kilkanaście izraelskich miejscowości. Nie znamy bilansu, nie wiemy nawet, czy bojownicy nadal operują w tych miejscowościach – mówił Paweł Rakowski. – Tak właściwie granica między Izraelem i Strefą Gazy w kilku miejscach została wyburzona – dodał publicysta w Trójce, komentując na gorąco wydarzenia zaraz po rozpoczęciu konfliktu. 

Ponadto w audycji:

  • Indie tracą Malediwy na rzecz Chin; wizyta Mahbubaniego w Polsce; spojrzenie Azji na Ukrainę i ład światowy. Gość: Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM;
  • Argentyna po debacie prezydenckiej - jakie są wskazania wyborców i co z kandydaturą kontrowersyjnego libertarianina Milei; II tura wyborów w Ekwadorze. Gość: Joanna Gocłowska-Bolek, Uniwersytet Warszawski.

Gaza aid: Twenty trucks expected to enter through Egypt border crossing - BBC News/BBC News

*** 

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 21.10.2023
Godziny emisji: 13.06

PAP/gs/pj

Polecane