Ukraina – elity podzielone w sprawie wojny z Rosją

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Ukraina – elity podzielone w sprawie wojny z Rosją
Po blisko dwóch latach wojny z Rosją, wśród ukraińskich elit następuje rozłam.Foto: Shutterstock/Kutsenko Volodymyr

Konflikt o władzę i pieniądze czy może początek rozgrywki przed kolejnymi wyborami prezydenckimi? O niesnaskach wśród ukraińskich elit opowiadał w "Świecie do trzeciej" dr Jarosław Wojtas z Uniwersytetu WSB Merito.

W niedawno opublikowanym wywiadzie dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Wałerij Załużny, stwierdził, że ukraińska kontrofensywa utknęła w martwym punkcie, a sytuacja na froncie stała się patowa. Jego wypowiedź stoi w sprzeczności z oficjalnymi komunikatami władz w Kijowie, które chwalą się postępami w wojnie z Rosją. To rodzi spekulacje o rozłamie w ukraińskich elitach. – Pojawiają się różnice zdań, pojawiają się też pytania o to, kto powinien tak naprawdę podejmować decyzje, jakie cele powinny być realizowane – mówi dr Jarosław Wojtas z Uniwersytetu WSB Merito. 

Przyczyną konfliktu między cywilnymi a wojskowymi władzami Ukrainy może być też sposób podziału pieniędzy, jakie płyną do Kijowa z Zachodu. – To jest właśnie to pytanie, czy pieniądze są wydawane adekwatnie. Czy nie jest tak, że o tym, w jaki sposób są wydawane decyduje jakaś grupa interesów, która niekoniecznie patrzy w tę samą stronę, co dowódcy ukraińskiej armii, czy poprzez sterowanie tych strumieni pieniędzy nie rozgrywa się różnych tematów politycznych – mówi gość "Świata do trzeciej".  

Dr Wojtas uważa, że to wszystko może być częścią rozgrywki przed kolejnymi wyborami prezydenckimi na Ukrainie, w których gen. Załużny może stanąć naprzeciwko urzędującego prezydenta Zełenskiego. – Społeczeństwo ukraińskie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, kto będzie lepszym liderem w czasie wojny, już nie na tym pierwszym, dynamicznym etapie, ale w czasie wojny pozycyjnej czy być może zamrożonego konfliktu – zauważa rozmówca Karola Gnata.

Posłuchaj

50:39
Ukraina – elity podzielone w sprawie wojny (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto w audycji:

 • Z Rosji dochodzą także informacje, że tamtejszy reżim organizuje obławy na poborowych i imigrantów. Według różnych źródeł, Kreml chce wcielić do armii od 120 do 130 tysięcy młodych ludzi. Maciej Jastrzębski o tym, jak rosyjscy żołnierze przekupują swoich przełożonych, aby uniknąć walki;
 • Relacja ze światowego szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju – Wojciech Cegielski;
 • Hamas wypuszcza zakładników, Izrael małoletnich więźniów. O tym, kim są młodociani w izraelskich więzieniach i jak wizerunkowo przedstawia się konflikt między Hamasem a Izraelem w rozmowie z prof. Maciejem Münnichem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;
 • Południowa Gaza jako potencjalny cel ataku po rozejmie z Hamasem – Katarzyna Semaan;
 • Podczas przebudowy czeskiej stacji metra ktoś ukradł prawie pięćset sztuk kultowych paneli dekoracyjnych. Są one zwykle sprzedawane na aukcjach za tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy koron. Szkody idą w miliony. Firma transportowa jednak temu zaprzecza – według niej były to odpady materiałów budowlanych i aluminium, dlatego szkody oszacowała jedynie na tysiąc jednostek. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie kradzieży, ale nie znalazła sprawcy – Wojciech Stobba;
 • Nie żyje Henry Kissinger. Wspomnienie o dyplomacie i byłym sekretarzu stanu USA w relacji Michała Fedusio; 
 • Po trzech latach trwania prac Centrum Astronomiczne Polskiej Akademii Nauk otworzyło obserwatorium astronomiczne na środku pustyni Atacama w Chile. Warunki do życia są bardzo surowe, ale idealne dla obserwacji astronomicznych – Przemysław Lis.

Posłuchaj

50:33
Wydarzenia tygodnia na świecie (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 2.12.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

kc

Polecane