Czy Wenezuela zajmie Gujanę? Nowy konflikt w Ameryce Łacińskiej

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Czy Wenezuela zajmie Gujanę? Nowy konflikt w Ameryce Łacińskiej
W referendum zorganizowanym przez prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, 95 procent Wenezuelczyków miało poprzeć przejęcie regionu Esequibo, który stanowi 3/4 powierzchni Gujany.Foto: PAP/EPA

Zaostrza się spór terytorialny między Wenezuelą a Gujaną. 95 procent Wenezuelczyków miało poprzeć przejęcie terytorium, które stanowi 3/4 powierzchni Gujany. Sprawą zajmie się Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 • 3 grudnia wenezuelski reżim Nicolása Maduro przeprowadził referendum w sprawie należącego do Gujany regionu Eseequibo.
 • 95 procent Wenezuelczyków miało poprzeć przejęcie terytorium, które stanowi 3/4 powierzchni Gujany.
 • Esequibo to silnie zalesiony, bogaty w ropę region. Przyznano go Gujanie w wyniku arbitrażu z 1899 roku. Wenezuela nie uznaje jego wyniku.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych spotka się za zamkniętymi drzwiami w związku z narastającymi napięciami pomiędzy Wenezuelą a Gujaną. O spotkanie poprosiły władze Gujany. Gujański Minister Spraw Zagranicznych kraju miał w liście skierowanym do Rady poprosić o pilne posiedzenie, by przedyskutować sprawę bogatego w złoża ropy naftowej regionu Esequibo, który jest w granicach Gujany, a prawa do niego rości Wenezuela.

Wenezuela - Gujana

Kilka dni temu w referendum zorganizowanym przez prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, 95 procent Wenezuelczyków miało poprzeć przejęcie regionu Esequibo, który stanowi 3/4 powierzchni Gujany. Zamieszkuje go 300 tysięcy z nieco ponad 800 tysięcy mieszkańców kraju.

Terytorium Esequibo to silnie zalesiony, bogaty w ropę region. Przyznano go Gujanie w wyniku arbitrażu z 1899 roku. Wenezuela nie uznaje jego wyniku. ONZ wezwało Wenezuelę do wstrzymania wszelkich działań, tymczasem prezydent Maduro zalecił już rozpoczęcie wydobywania ropy na spornym terenie. - O szczegółach w audycji "Świat do trzeciej" mówił Bartłomiej Znojek z PISM. 


Posłuchaj

1:39:21
"Świat do trzeciej" 9 grudnia 2023 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

 • Strefa Gazy: kryzys humanitarny i dramat uwolnionych zakładników przez Hamas. Gość dr Jarosław Wojtas, politolog;
 • Liczba zabitych w izraelskiej operacji w Strefie Gazy wzrosła do ponad 17 tysięcy. Według ONZ 4/5 mieszkańców enklawy zostało przesiedlonych, wielu z nich kilkakrotnie. Rośnie presja na Izrael – między innymi ze strony Amerykanów – by prowadząc działania wojenne przeciwko Hamasowi, lepiej chronił cywilów. Szczegóły: Magdalena Skajewska;
 • Los ukraińskich dzieci wywiezionych w głąb Rosji i poddanych rusyfikacji. Gość: Paweł Pietkun, dyrektor regionalny amerykańskiego Instytutu Dyplomacji i Praw Człowieka;
 • Rosyjska Cerkiew propaguje ideologię wojny wśród dzieci. Radio Swoboda zwróciło uwagę, że na stronach internetowych wydawnictwa moskiewskiego patriarchatu pojawiła się książka zatytułowana "Żyć i ojczyźnie służyć". W publikacji zamieszczono przysłowia, cytaty i różne wypowiedzi dotyczące służby wojskowej, wojny i tak zwanych wrogów Rosji. Więcej na ten temat: Maciej Jastrzębski;
 • Finlandia jest według rankingu World Happiness Report od 5 lat najszczęśliwszym krajem na świecie. Co czyni Finów tak zadowolonymi z życia? Sprawdził Michał Fedusio.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 9.12.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

kc/ans/IAR/zch/ans

Polecane