"Skarb katedry Notre-Dame". Nowa wystawa w paryskim Luwrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Skarb katedry Notre-Dame". Nowa wystawa w paryskim Luwrze
Wystawa "Skarb katedry Notre-Dame". Po raz pierwszy w historii w Muzeum Luwru można zobaczyć 120 cennych przedmiotów ze skarbca świątyni, gromadzonych od średniowiecza do XIX wieku. Skarb został uratowany przed pożarem w 2019 roku i ma wrócić do katedry po zakończeniu remontu.Foto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Średniowieczne relikwiarze, iluminowane manuskrypty, monstrancje i inne cenne przedmioty liturgiczne - to wszystko można oglądać na otwartej właśnie wystawie "Skarb katedry Notre-Dame" w muzeum Luwru w Paryżu. To pierwsza okazja, by zobaczyć cenne artefakty, uratowane podczas pożaru kadry Notre-Dame w kwietniu 2019 roku.

  • W muzeum Luwru w Paryżu otwarto wystawę zatytułowaną „Skarb katedry Notre-Dame".
  • Po raz pierwszy od czasu pożaru z kwietnia 2019 zaprezentowano cenne relikty, które zostały uratowane przed zniszczeniem.
  • Na wystawie można podziwiać kilkadziesiąt artefaktów - między innymi średniowieczne relikwiarze, iluminowane manuskrypty, monstrancje i inne cenne przedmioty liturgiczne.

– Cieszymy się, że w ramach tej wystawy mogliśmy pomóc katedrze i odrestaurować eksponaty. Ważna była też praca w archiwach i badanie historyczne, dzięki którym wiemy teraz, skąd biorą się przedmioty, które tu widzimy  tłumaczył Polskiemu Radiu kurator Luwru Michele Bimbenet-Privat.

Odbudowa katedry Notre-Dame i renowacja cennych eksponatów

– Co ciekawe, na wystawie znaleźć można także polskie akcenty. Na jednym z prezentowanych obrazów ukazane zostało, jak wyglądały wielkie, dwumetrowe świeczniki i krzyż, wykonane na zlecenie polskiego prymasa kardynała Radziejowskiego. To one zdobiły ołtarz Notre-Dame na początku XVIII wieku. Obecnie są przechowywane w muzeum w Gnieźnie. – To jedyne wyroby złotnicze sprzed Rewolucji, które zachowały się z dawnego skarbca katedry. To coś wyjątkowego  zauważa kurator Luwru.


Wystawa "Skarb katedry Notre-Dame". Po raz pierwszy w historii w Muzeum Luwru można zobaczyć 120 cennych przedmiotów ze skarbca świątyni, gromadzonych od średniowiecza do XIX wieku. Skarb został uratowany przed pożarem w 2019 roku i ma wrócić do katedry po zakończeniu remontu. Wystawa "Skarb katedry Notre-Dame". Po raz pierwszy w historii w Muzeum Luwru można zobaczyć 120 cennych przedmiotów ze skarbca świątyni, gromadzonych od średniowiecza do XIX wieku. Skarb został uratowany przed pożarem w 2019 roku i ma wrócić do katedry po zakończeniu remontu.

"Skarb katedry Notre-Dame"

W czasach monarchii skarbiec katedry zawierał ponad 40 relikwiarzy i 60 cennych przedmiotów liturgicznych. Został on jednak spustoszony podczas wojen religijnych i Rewolucji. Skarb odzyskał po części swój dawny prestiż dzięki Napoleonowi, który przekazał część imperialnych regaliów katedrze. Wystawa wspomina również postać architekta Viollet-le-Duca, który odrestaurował świątynię w XIX wieku i zaprojektował nowe przedmioty dla skarbca, między innymi słynne popiersie świętego Ludwika, które można zobaczyć w Luwrze.


Posłuchaj

2:35
"Skarb katedry Notre-Dame". Nowa wystawa w paryskim Luwrze
+
Dodaj do playlisty
+

 

  • Jak dodają twórcy wystawy, "Skarb Notre-Dame" ma wrócić do świątyni za rok.
  • Katedra ma zostać ponownie otwarta dla wiernych i zwiedzających 8 grudnia 2024 roku. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Stefan Foltzer
Data emisji: 19.10.2023
Godzina emisji: 6.10

IAR/zch


Polecane