Narodowe Centrum Kultury Filmowej: nowy, ważny punkt na kulturalnej mapie Łodzi i Polski
2023-10-18, 16:10 | aktualizacja 2023-10-18, 17:10
Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nowa instytucja popularyzująca kulturę filmową. Jest częścią kompleksu kulturalno-artystycznego "EC1 Łódź – Miasto Kultury", a także unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym dla osób zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną.
- Wernisaż wystaw "Kino Polonia" oraz "Materia kina" w czwartek, 12 października 2023, oficjalnie zainaugurowało działalność Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
- Narodowe Centrum Kultury Filmowej to ośrodek edukacji filmowej i upowszechniania wiedzy o kinie, centrum wiedzy o historii filmu i jego przyszłości.
- Można poznać całą polską kinematografię, jej historię, czyli jakieś 125-130 lat – mówi Arkadiusz Krystek z Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
NCKF: kino w każdej możliwej postaci
Na stronie Narodowego Centrum Kultury Filmowej można przeczytać, że jest "to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną. Jest ośrodkiem edukacji filmowej i upowszechniania wiedzy o kinie, centrum wiedzy o historii filmu i jego przyszłości. Tworzy okazje do poznania rodzimej kinematografii przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Promuje świadome i aktywne uczestnictwo w kulturze filmowej przez dyskusje, krytykę, twórczość fanowską i amatorską. NCKF to centrum spotkań w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni miejskiej EC1, w sercu Nowego Centrum Łodzi".
– To bardzo duża, wszechstronna instytucja zajmująca się kinem, filmem w każdej możliwej formie. Mamy wystawy, edukację filmową, specjalistyczne studia, prowadzimy warsztaty. Zapraszamy osoby w każdym wieku, na każdym poziomie zaawansowania – mówi Arkadiusz Krystek, specjalista w Dziale Wystaw i Zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej. – Można poznać całą polską kinematografię, jej historię, czyli jakieś 125-130 lat. Wszystko, co przez ten okres się wydarzyło – zapewnia.
NCKF: wystawa "Kino Polonia"
Narodowe Centrum Kultury Filmowej to:
- 18 280 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej;
- 3200 metrów kwadratowych przestrzeni ekspozycyjnych;
- 9 kondygnacji;
- 5 Studiów Edukacji Filmowej – 670 m2 przestrzeni warsztatowych;
- 3 sale kinowe;
- biblioteka filmowa (wkrótce);
- centrum cyfryzacji z magazynami filmów, urządzeń techniki filmowej i pamiątek kinematograficznych.
W tych wszystkich przestrzeniach można oglądać niedawno otwartą wystawę "Kino Polonia". To największa wystawa o polskim kinie. "Na trzech kondygnacjach i 1500 metrach kwadratowych znajdują się setki obiektów z dziejów polskiej kinematografii: plakatów, kamer, projektorów, kostiumów, rekwizytów i dokumentów produkcyjnych. Zgromadzony został niezwykły zestaw pamiątek, pozyskano ogrom filmów, stworzono dziesiątki wideoesejów, kolaży filmowych i mappingów. Staraniami NCKF-u zrekonstruowane zostało najstarsze urządzenie do wyświetlania ruchomych obrazów – biopleograf, kupionych i odnowionych zostało 100 kultowych strojów ze słynnych polskich filmów, a w gablotach znajdą miejsce, obok najcenniejszych nagród dla rodzimych filmowców, także urocze kukiełki Misia Uszatka i Pingwina Pik-Poka, które tuliły do snu dzieci od kilku pokoleń" – opisują tę wystawę jej twórcy.
– "Kino Polonia" opowiada o polskiej kinematografii od pierwszych seansów po dzień dzisiejszy, po współczesność. Przestawia losy tej kinematografii, aktorów, bohaterów, reżyserów, scenarzystów – opowiada gość Tomasza Miary.
NCKF: wystawa "Materia kina"
Jest też druga wystawa "Materia kina". Jej zadaniem jest wprowadzić do wnętrza filmu, opowiedzieć o procesie jego powstawania, odsłonić tajniki i wytłumaczyć wszelkie trudne słowa i niezrozumiale pojęcia. Dlatego można wybrać dwa sposoby jej zwiedzania: w pierwszym uzyskuje się wiedzę o kolejnych fazach realizacji filmu od preprodukcji, przez budżetowanie, casting, pracę na planie, po montaż, udźwiękowienie i promocję gotowego dzieła. Drugi to rodzaj gry, w której zwiedzający wciela się w postać producenta bądź reżysera filmu i musi zrealizować swój własny film. A to naprawdę nie jest takie proste…
Relacja z otwarcia wystawy "Kino Polonia" w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi/YouTube SPRorgPL
Przeczytaj także:
- W świecie "Samych swoich". Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
- "Łódź filmowa", czyli wystawa o stolicy polskiej kinematografii
- Łódź, film i fotografia – wystawa "50 Years After". Jacek Koprowicz, Ryszard Lenczewski i Zbigniew Wichłacz w Miejskiej Galerii Sztuki
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Arkadiusz Krystek (specjalista w Dziale Wystaw i Zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej)
Data emisji: 18.10.2023
Godzina emisji: 12.14
mat. prasowe/pr