Młodzieżowe słowo roku. "Pokazuje, jak kreatywną mamy młodzież"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzieżowe słowo roku. "Pokazuje, jak kreatywną mamy młodzież"
Jak wyjaśniają organizatorzy, młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "essa"Foto: Shutterstock/Pheelings media

– Każde pokolenie mówi swoim językiem. Język jest żywy. Nam, jako wydawnictwu naukowemu, które wydaje dużo publikacji naukowych, zależy, żeby ciągle mieć kontakt ze współczesnym językiem, doceniać autentyczność używania przez młodzież różnych sformułowań, i stąd pomysł na młodzieżowe słowo roku – wyjaśnia Sylwia Dymowska z Wydawnictwa PWN.  

  • Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku to dowód na językową kreatywność młodzieży. 
  • Młodzieżowe słowo roku. Jak dokładnie przebiega plebiscyt?
  • Kiedy poznamy młodzieżowe słowo roku 2023?

Jak przypomina rozmówczyni Tomasza Miary, współautorami decyzji o tym, jakie słowo zostanie wybrane, są internauci i młodzież. – Zależy nam na autentyczności języka – podkreśla Sylwia Dymowska. Jak mówi, młodzieżowe słowo roku 2022 pokazuje, jak bardzo młodzież jest kreatywna językowo. – Zeszłoroczne słowo "essa" oznacza radość, triumf. Jest faktycznie używane i pokazuje, jak kreatywną mamy młodzież, bo bardzo często są to formy od innych słów, którzy oni jakoś zmieniają – zauważa przedstawicielka wydawnictwa. 

Czym jest młodzieżowe słowo roku?

Po raz ósmy PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Od 11 października do 8 listopada można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Nad przebiegiem konkursu czuwa grono ekspertów, a prace jury wspiera aktywnie nastoletnia młodzież z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, a patronem naukowym – Uniwersytet Warszawski.

 Przeczytaj także

Młodzieżowe słowo roku krok po kroku: zgłaszanie propozycji i głosowanie

Plebiscyt odbywa się w dwuetapowej formule – od 11 października do 8 listopada można zgłaszać propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia i przykładami użycia. Zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza na stronie PWN. Spośród słów zgłaszanych najczęściej jury wyłoni finałową dwudziestkę, konsultując swoją decyzję z młodzieżowym zespołem doradczym. – Mamy czteroosobowy skład jury, od jakiegoś czasu ten sam. Są to profesorowie uniwersytetów. Przewodniczącą jest pani prof. dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pani prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, mamy pana prof. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz czwartym członkiem jury jest Bartek Chaciński, czyli znany dziennikarz, redaktor działu kultury "Polityki", członek Rady Języka Polskiego. Wszystko są to osoby, które zawodowo zajmują się językoznawstwem, są związane z tworzeniem języka – wylicza Sylwia Dymowska z Wydawnictwa PWN.

W drugim etapie plebiscytu – od 15 do 30 listopada – internauci zdecydują w kolejnym głosowaniu, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za najciekawsze zgłoszone słowo wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.

Posłuchaj

5:59
Ruszył plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Do kiedy można zgłaszać propozycje i głosować? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "essa". We wcześniejszych edycjach triumfowały m.in. "śpiulkolot",  "dzban", "xD" i "sztos". 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Sylwia Dymowska (wydawnictwo PWN) 
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 14.14

PAP/gs

Polecane