Presentat #Garumbatitan, el nou #dinosaure gegant descobert a #Morella.https://t.co/JaRlBdhF2f pic.twitter.com/pUZkTMwPNM
— Revista Poble (@revistapoble) September 29, 2023
Garumbatitan: nowy gatunek tyranozaura. "Był bardzo majestatyczny"
2023-10-10, 15:10 | aktualizacja 2023-10-17, 11:10
– Każde takie odkrycie to kolejna klatka filmu, uzupełniająca opowieść o światach, które minęły, a planeta za każdym razem wyglądała inaczej. Przybliżenie świata dinozaurów jest nie tylko fascynujące, ale i bardzo edukacyjne – ocenia prof. Andrzej Boczarowski, paleontolog z Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca trzech juraparków w Polsce.
- Dinozaury wciąż fascynują dużych i małych.
- Jak długo trwają badania nowego gatunku dinozaura?
- Tyranozaury. Co o nich wiemy?
– Dinozaury z punktu widzenia paleontologii nie są czymś bardzo ważnym, choć mają swoje znaczenie, ale są bardzo ciekawe – mówi naukowiec. Jak zauważa, dinozaury, obok badań związanych z ewolucją człowieka, to temat bardzo silnie wzbudzający zainteresowanie, także osób nieśledzących na co dzień doniesień naukowych.
Półwysep Iberyjski pełen dinozaurów?
Paleontolodzy z Hiszpanii i Portugalii opublikowali w końcu września informacje na temat nieznanego wcześniej gatunku dinozaura, który żył 122 miliony lat temu na Półwyspie Iberyjskim. Szczątki Garumbatitana zostały znalezione w latach 90. Prace nad kośćmi przebiegały głównie w latach 2005-2008. – To wszystko trwa. Ustalenie pozycji taksonomicznej, narysowanie, zrekonstruowanie. To są procesy, które trwają wiele, wiele lat, czasami nawet dwie-trzy dekady. Im się udało to zrobić dość szybko – ocenia prof. Andrzej Boczarowski.
Posłuchaj
Jak wyglądał Garumbatitan?
Garumbatitan należy do gatunku tyranozaurów. – One mają bardzo mocno uniesiony przód. Szyja wcale nie była taka długa jak u diplodocidów, ale były bardzo majestatyczne. Bardzo wysoko sięgały szyjami do koron drzew, pewnie mogły też tę szyję dosyć nisko opuszczać – spekuluje rozmówca Michała Kowarskiego. Stada zwierząt przemieszczały się przez sawannę paprociową. Według oceny naukowca dziennie garumbatitany zjadały nawet setki kilogramów pożywienia.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 10.10.2023
Godzina emisji: 9.17
gs