Reklama

reklama

Pozostałości Scytów sprzed 2,5 tys. lat. Archeologiczna sensacja na Podkarpaciu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pozostałości Scytów sprzed 2,5 tys. lat. Archeologiczna sensacja na Podkarpaciu
Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas badań na terenie dawnego scytyjskiego grodziska w ChotyńcuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Na Podkarpaciu odnaleziono szczątki scytyjskiego wojownika sprzed 2,5 tys. lat. W miejscu pochówku były również liczne artefakty: od ceramiki po narzędzia. Odkrycie to jest uznawane za jedną z największych sensacji archeologicznych w Polsce ostatnich lat.

  • Scytowie zamieszkiwali tereny stepowe Europy i Azji Centralnej. Przedstawiciele tego kręgu kulturowego zawędrowali także do Polski.
  • Na początku października w Sobiecinie odnaleziono pozostałości Scytów. Wśród odnalezionych przedmiotów szczególne zainteresowanie wzbudziły elementy uzbrojenia.

Kim byli Scytowie?

Scytowie zamieszkiwali olbrzymie stepy ciągnące się od Dunaju na zachodzie, po góry Ałtaj na wschodzie i Kaukaz na południu. Jak wynika z badań archeologicznych, Scytowie zamieszkiwali również tereny dzisiejszej Polski.  Pod koniec VIII wieku (p.n.e.  red.) przywędrowali na tereny współczesnej Ukrainy z Azji Centralnej. Byli to przede wszystkim pasterze – wyjaśnia Marcin Burghardt, kierownik Działu Zbiorów i Badań w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Pierwsze wzmianki na ich temat sięgają VII w. p.n.e. i mówią o walkach Scytów z Asyryjczykami. Najbardziej rozwinięte organizmy państwowe stworzyli w pierwszym wieku naszej ery na obszarze Krymu. Schyłek kultury scytyjskiej datowany jest na początkowe wieki naszej ery.

Scytowie na ziemiach polskich. Co mówią badania?

Niewykluczone, że we wczesnej epoce żelaza Scytowie zajmowali także tereny sąsiadujące ze strefą stepową, jak również wschodnie obszary współczesnego powiatu jarosławskiego. Jedną z pozostałości po tym kręgu kulturowym jest osada w Chotyńcu, która od lat fascynuje archeologów. – Jest ona znana od dość dawna. Problem polega na tym, że nigdy nie było tam badań. Badania prowadzone od 2016 roku wykazały natomiast obecność różnych elementów, które można łączyć z tym kręgiem kulturowym – tłumaczy archeolog z jarosławskiego muzeum.

Najczęściej czytane:

Pozostałości Scytów na Podkarpaciu. Co znaleźli badacze?

Ostatnie duże odkrycie związane z plemieniem Scytów miało miejsce jednak nie w Chotyńcu, ale Sobiecinie pod Jarosławiem. W trakcie prac badawczych odkryto tam łącznie pięć grobów, które można ogólnie datować na wczesną epokę żelaza, czyli okres pomiędzy 800 a 400-300 r. p.n.e.

– Zmarłym towarzyszyły elementy uzbrojenia. Uwagę zwracał przede wszystkim czekan znaleziony w Sobiecinie. Na terenie ziem polskich dotąd nie udało się znaleźć pochówku tej ludności – wyjaśnia Marcin Burghardt. – Oczywiście ciężko jest w chwili obecnej mówić, czy zmarli byli mieszkańcami Chotyńca, czy też byli to przedstawiciele innej społeczności tego kręgu kulturowego, którzy znaleźli się tu w bliżej nieznanych okolicznościach. Czekamy na wyniki analiz specjalistycznych – dodaje archeolog.

Posłuchaj

2:34
Pozostałości Scytów sprzed 2,5 tys. lat. Archeologiczna sensacja na Podkarpaciu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 5.10.2023
Godzina emisji: 9.14

qch

Polecane