Pałac w Golejewku – wielkopolskie założenie w stylu brytyjskim
2023-10-03, 16:10 | aktualizacja 2023-10-03, 16:10
Wielkopolskie Golejewko to miejscowość, która słynie przede wszystkim z hodowli koni. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko ze względu na te wspaniałe zwierzęta. Znajdziemy tam także niezwykły pałac, który zupełnie różni się od obiektów, jakie możemy podziwiać w Polsce.
- Golejewko słynie dziś przede wszystkim ze stadniny koni i powozowni. Będąc w okolicy, warto również zajrzeć do tamtejszego założenia pałacowego.
- Majątek w Golejewku zbudowano na wzór brytyjskich rezydencji z XVI wieku, co wyróżnia go na tle polskich pałaców.
- Obiekt jest dostępny dla zwiedzających, jednak popada w coraz większą ruinę.
Co zwiedzać w Golejewku?
Dziś miejscowość jest znana głównie za sprawą stadniny oraz drugiej co do wielkości w Polsce powozowni. Znajdziemy tam również Aleję Zasłużonych Koni. Ponadto, odwiedzając Golejewko, warto odwiedzić tamtejszy zespół pałacowy.
Tamtejsze założenie składa się z renesansowego pałacu z zabudowaniami gospodarczymi, wieżą bramną mającą korzenie w XVI wieku oraz parku krajobrazowego, utworzonego w XVIII stuleciu. Obecnie założenie jest dostępne dla zwiedzających.
Kiedy powstało Golejewko?
Pierwsze wzmianki o Golejewku jako fortalicji pochodzą z 1136 roku. Informacja o miejscowości pojawiła się w bulli papieża Innocentego. Pod koniec XV wieku, z inicjatywy rodziny Chojeńskich, powstał tam zamek obronny. – Z tego okresu pozostały nasypy oraz baszta, przekształcona później w wieżę bramną – opowiada Marek Gaworski. – W posiadaniu Chojeńskich dobra pozostały do połowy lat 70. XVII wieku. Tutaj ciekawostka: w 1620 roku Adam Chojeński na szczycie baszty umieścił półksiężyc zdobyty w czasie wojny pod Chocimiem – dodaje autor książek i przewodników po pałacach i zamkach.
Najczęściej czytane:
- Czerna: renesansowy zamek z pięknymi sklepieniami i widowiskową jadalnią
- Opactwo Cystersów w Sulejowie – perła wśród polskich zabytków
W 1846 roku Golejewko stało się własnością Marcela Czarneckiego. Majątek pozostał w rękach kolejnych przedstawicieli tej rodziny do II wojny światowej. W tym czasie powstała tam również słynna obecnie stadnina. – W latach 20. XX wieku właścicielem miejscowego majątku był hrabia Janusz, który już w 1921 roku założył we wsi stadninę koni. Jak się okazało, miał rękę do tych zwierząt: w czasie dwudziestolecia międzywojennego Golejewko zostało jedną z najlepszych stadnin koni arabskich w Polsce – tłumaczy Marek Gaworski.
Pałac w Golejewku – unikatowe założenie na terenie Wielkopolski
Rodzinie Czarneckich zawdzięczamy także powstanie w połowie XIX wieku renesansowego pałacu, który dziś znajdziemy w Golejewku. Obiekt zbudowano w stylu szesnastowiecznych angielskich rezydencji. Posiada on dwie kondygnacje, czworoboczne wieże w narożnikach od strony parku oraz parterowe skrzydło boczne.
Niestety, dziś pałac popada w ruinę. – Obecnie dawna rezydencja Czarneckich jest zrujnowana, przede wszystkim wewnątrz, choć jeszcze kilkanaście lat temu była w bardzo dobrym stanie. Szkoda, gdyż na fragmentach ścian do dziś pozostały fragmenty dawnych malowideł – mówi Marek Gaworski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 3.10.2023
Godzina emisji: 10.46
qch