"Dar Młodzieży" w drodze na równik. Wyjątkowy rejs polskiego żaglowca
2023-09-26, 11:09 | aktualizacja 2023-09-26, 11:09
Prawie pół roku na morzu, a do tego niezapomniany, morski chrzest – takie wspomnienia przywiezie ze sobą załoga "Daru Młodzieży" z rejsu, którego kulminacją ma być przekroczenie równika. Równo sto lat temu do najdłuższego równoleżnika Ziemi, jako pierwszy statek pod polską banderą, dotarł żaglowiec "Lwów".
- Trzymasztowy "Dar Młodzieży" pływa po morzach od 1982 roku. Jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, jako żaglowa jednostka szkolna.
- Żaglowiec odbywa właśnie blisko półroczny rejs, w trakcie którego dotrze do równika, by upamiętnić podobny wyczyn sprzed stu lat innej polskiej jednostki pływającej.
- Należący do Państwowej Szkoły Morskiej żaglowiec "Lwów" przekroczył równik w 1923 roku w czasie rejsu do Brazylii, jako pierwszy polski statek w historii.
Zacumowany przy gdyńskim nabrzeżu "Dar Młodzieży" to jedna z wizytówek tego miasta. Od kilku miesięcy jednak miejsce po nim stoi puste, 29 maja żaglowiec wypłynął bowiem w wyjątkowy rejs. Jego kulminacją ma być przekroczenie równika i oddanie w ten sposób hołdu załodze jednostki "Lwów", która dokonała tego równo sto lat temu – jako pierwszy w historii statek pod polską banderą.
Obecnie "Dar Młodzieży" zacumowany jest w porcie Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie promuje Polskę i szykuje się do ostatniego etapu misji. Jeśli wiatry będą pomyślne, do równika powinien dotrzeć ok. 29 września.
Morski chrzest na równiku
Trzon załogi żaglowca stanowią studenci z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie ze szczecińskiego Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. – Jest to statek szkolny, na którym uczymy młodzież zawodu, ale też tradycji morskiej – mówi Dariusz Jelonek z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Jednym z elementów tej tradycji jest chrzest morski, który licząca ok. 90 osób załoga "Daru Młodzieży" przejdzie przy okazji przekraczania równika. – Myślę, że będzie to dla nich fajna zabawa i wspomnienie, które zostanie w głowie na wszystkie lata – dodaje Jelonek.
Fregata ma w planach powrócić do portu w Gdyni w Święto Niepodległości, 11 listopada 2023 roku.
Posłuchaj
Czytaj też:
Leszek Wiktorowicz - wspaniały kapitan i nauczyciel żeglugi wielkiej
"Dar Młodzieży" na zlocie żaglowców "Armada" w Rouen
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rębas (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji: 26.09.2023
Godzina emisji: 6.19
kc