"Dar Młodzieży" w drodze na równik. Wyjątkowy rejs polskiego żaglowca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dar Młodzieży" w drodze na równik. Wyjątkowy rejs polskiego żaglowca
Dar MłodzieżyFoto: Ben Birchall / PA Images / Forum

Prawie pół roku na morzu, a do tego niezapomniany, morski chrzest – takie wspomnienia przywiezie ze sobą załoga "Daru Młodzieży" z rejsu, którego kulminacją ma być przekroczenie równika. Równo sto lat temu do najdłuższego równoleżnika Ziemi, jako pierwszy statek pod polską banderą, dotarł żaglowiec "Lwów".

  • Trzymasztowy "Dar Młodzieży" pływa po morzach od 1982 roku. Jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, jako żaglowa jednostka szkolna.
  • Żaglowiec odbywa właśnie blisko półroczny rejs, w trakcie którego dotrze do równika, by upamiętnić podobny wyczyn sprzed stu lat innej polskiej jednostki pływającej.
  • Należący do Państwowej Szkoły Morskiej żaglowiec "Lwów" przekroczył równik w 1923 roku w czasie rejsu do Brazylii, jako pierwszy polski statek w historii.

Zacumowany przy gdyńskim nabrzeżu "Dar Młodzieży" to jedna z wizytówek tego miasta. Od kilku miesięcy jednak miejsce po nim stoi puste, 29 maja żaglowiec wypłynął bowiem w wyjątkowy rejs. Jego kulminacją ma być przekroczenie równika i oddanie w ten sposób hołdu załodze jednostki "Lwów", która dokonała tego równo sto lat temu – jako pierwszy w historii statek pod polską banderą.  

Obecnie "Dar Młodzieży" zacumowany jest w porcie Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie promuje Polskę i szykuje się do ostatniego etapu misji. Jeśli wiatry będą pomyślne, do równika powinien dotrzeć ok. 29 września.

Morski chrzest na równiku

Trzon załogi żaglowca stanowią studenci z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie ze szczecińskiego Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. – Jest to statek szkolny, na którym uczymy młodzież zawodu, ale też tradycji morskiej – mówi Dariusz Jelonek z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jednym z elementów tej tradycji jest chrzest morski, który licząca ok. 90 osób załoga "Daru Młodzieży" przejdzie przy okazji przekraczania równika. – Myślę, że będzie to dla nich fajna zabawa i wspomnienie, które zostanie w głowie na wszystkie lata – dodaje Jelonek.

Fregata ma w planach powrócić do portu w Gdyni w Święto Niepodległości, 11 listopada 2023 roku.


Posłuchaj

2:32
"Dar Młodzieży" w drodze na równik (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

Leszek Wiktorowicz - wspaniały kapitan i nauczyciel żeglugi wielkiej

"Dar Młodzieży" na zlocie żaglowców "Armada" w Rouen


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rębas (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji: 26.09.2023
Godzina emisji: 6.19

kc

Polecane