Co dalej z Radą Bezpieczeństwa ONZ? Opinia politologa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z Radą Bezpieczeństwa ONZ? Opinia politologa
Rada Bezpieczeństwa ONZ potrzebuje reformFoto: Shutterstock/Osugi

– Światowe mocarstwa przykładają rękę do marginalizacji roli ONZ-u i Rady Bezpieczeństwa jako strażników pokoju, bo jest im to po prostu na rękę – mówi Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji Pułaskiego. Politolog podsumował w tym wydaniu "Świata do trzeciej" zakończoną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

22 września w Nowym Jorku dobiegło końca Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zdaniem wielu komentatorów, pokazało, że ta organizacja – a szczególnie Rada Bezpieczeństwa – potrzebuje głębokich reform. Zbigniew Pisarski zwraca uwagę, że ONZ powstał jako odpowiedź na nieudolność wspólnoty międzynarodowej w zapobiegnięciu wybuchowi i eskalacji II wojny światowej, i że czasy, kiedy światowe mocarstwa reprezentowane w Radzie Bezpieczeństwa próbowały wziąć odpowiedzialność za pokój na świecie, już minęły.

– Niestety, rzeczywistość pokazała to najlepiej na przykładzie agresji rosyjskiej w Ukrainie. Rosja, będąc jednym z filarów stabilności i odpowiedzialności ONZ, jako mocarstwo atomowe, de facto porzuciła wszelkie elementy struktury, prawa i ładu międzynarodowego. Można powiedzieć, że sprzeniewierzyła się wszystkim wartościom zapisanym w karcie ONZ – stwierdził prezes Fundacji Pułaskiego.

Wielcy nieobecni w ONZ

Gość "Świata do trzeciej" zwrócił uwagę, że spośród głów państw członków stałych Rady Bezpieczeństwa ONZ, na zgromadzeniu w Nowym Jorku pojawił się jedynie prezydent USA Joe Biden. – To pokazuje, że sami przykładają rękę do tego, żeby marginalizować rolę ONZ-u i Rady Bezpieczeństwa jako strażników pokoju. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że jest im to po prostu na rękę – mówił rozmówca Rafała Tomańskiego.

– Oni nie są chętni, żeby demokratyczne decyzje, które są podejmowane na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wymuszały jakieś działania, które mogę ograniczać ich mocarstwową politykę względem swoich sąsiadów – tłumaczył politolog.

Zbigniew Pisarski uważa, że "dopóki nie będzie globalnego przebudzenia poprzez jakiś kryzys, nie należy się spodziewać, że ONZ się diametralnie zreformuje". 

Posłuchaj

48:15
Co dalej z Radą Bezpieczeństwa ONZ? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski): sytuacja z migrantami we Włoszech i jej konsekwencje dla UE;
  • Maciej Musiał (Mówiąc Wprost): Szojgu w Iranie i wojna na Kaukazie;
  • Materiał reporterski Jacka Frentzla nt. kontrowersji związanych z "Zieloną granicą" w reżyserii Agnieszki Holland. Analiza politologiczna, rezonans społeczny, komentarze środowiska filmowego;
  • Mateusz Piątkowski (Uniwersytet Łódzki): skarga Ukrainy do WTO z prawnego punktu widzenia;
  • Zbigniew Bednarski (Biuro Inwestycji  Strategicznych, ARP S.A.): szanse na polskie inwestycje w półprzewodniki razem z Tajwanem;
  • Oskar Pietrewicz (PISM): wnioski po przedłużonej wizycie Kim Dzong Una w Rosji;
  • Materiał reporterski Adama Dąbrowskiego nt. wizyty Karola III we Francji.

Posłuchaj

49:57
Polityczne wydarzenia tygodnia (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 23.09.2023
Godziny emisji: 13.09, 14.07

kc/aw

Polecane