"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939": niezwykła i cenna książka
2023-09-20, 19:09 | aktualizacja 2023-09-21, 09:09
"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" to niezwykle cenna i unikatowa na polskim oraz międzynarodowym rynku wydawniczym pozycja, wpisująca się w proces przywracania pamięci o władzach RP w Polsce i na uchodźstwie. Można w niej znaleźć biogramy wszystkich członków polskich rządów w okresie międzywojennym.
- Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" zawiera ponad 200 biogramów i jest to największy i najdokładniejszy zbiór życiorysów poświęcony rządom XX-lecia międzywojennego.
- Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" powstała pod redakcją naukową profesorów: Zbigniewa Girzyńskiego, Jarosława Kłaczkowa oraz Wojciecha Piaska.
- Polska międzywojenna, zwłaszcza lat 30., to kraj w bardzo trudnej sytuacji politycznej – mówi prof. Jarosław Kłaczkow.
Najważniejsze osoby w II Rzeczpospolitej
Książka "Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" prezentuje sylwetki premierów i ministrów pełniących główne funkcje w życiu politycznym w okresie II Rzeczypospolitej. Politycy zostali przedstawieni z perspektywy działań na tych stanowiskach i to właśnie pełnione przez nich funkcje stanowią podstawę ich biografii uzupełnionych także o informacje dotyczące pochodzenia, wykształcenia, zaangażowania społecznego i działalności politycznej. Umieszczone w publikacji biogramy powstały w oparciu o dostępną literaturę na temat działalności politycznej w okresie międzywojennym, ale w wielu przypadkach opierają się również na badaniach archiwalnych.
Ludzie nowej rzeczywistości politycznej
– Dwudziestolecie międzywojenne to nie był czas spokojny dla Europy pod względem ustrojów politycznych, opcji politycznych. Wchodziliśmy w zupełnie nową rzeczywistość polityczną, z którą właściwie do dzisiaj żyjemy, gdzie świat demokratyczny sąsiaduje z krajami totalitarnymi – mówi prof. Jarosław Kłaczkow. – Nie był to czas dobry do inwestowania w tej części Europy, właśnie z tego względu. Polska międzywojenna, zwłaszcza lat 30., to kraj w bardzo trudnej sytuacji politycznej – wskazuje.
– Pierwszą osobą w tej książce jest Tomasz Arciszewski. Wchodzi do Sejmu Ustawodawczego jako poseł z Zagłębia. Jest luty 1919 roku, sam początek niepodległości, jeszcze jest przed rozstrzygnięciami dotyczącymi powrotu przynajmniej części Górnego Śląska do Polski. Śląsk jeszcze jest w Niemczech i górnicy, z których niektórzy pracowali na Śląsku, nie mogą przyjść do pracy. W Zagłębiu, z dnia na dzień, jest 20 tys. bezrobotnych górników. Plus rodziny to jest 100 tys. osób, które nie mają co jeść… – opowiada prof. Zbigniew Girzyński. – To tylko taki epizod historii, ale z takich epizodów ta historia się składa – wskazuje.
Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939/YouTube Wydawnictwo De Republica
Przeczytaj także:
- Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę
- "Elita nie tylko finansowa, ale też społeczna". Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"
- Jędrzej Moraczewski. Pierwszy premier II RP
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.09.2023
Godzina emisji: 14.40
pr