Orlen Lang Team Race w Bytowie. Kolarskie święto dla wszystkich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orlen Lang Team Race w  Bytowie. Kolarskie święto dla wszystkich
Orlen Lang Team Race to emanacja dorocznego Tour de Pologne - wyścig dla amatorów, na w pełni zabezpieczonej trasie, w profesjonalnej otoczce, tak aby entuzjaści mogli poczuć się jak gwiazdy zawodowego peletonuFoto: materiały promocyjne

– Zapowiada się wspaniały, kolarski weekend. Słuchacze Trójki wiedzą, że na punkcie rowerów jestem trochę zwariowany. Orlen Lang Team Race to wyścig kolarski dedykowany amatorom, ale ściganie się jest jak najbardziej poważne. Jedna runda, która się nazywa Maxi, to 104 km – mówi Dariusz Urbanowicz, zapowiadając wydarzenie w Bytowie. 

Sportowy dziennikarz Trójki przyznał, że jest zwolennikiem długich tras. – Jeżdżę wolno, więc przynajmniej mam wyzwanie, że pokonuję dłuższy dystans. Trudno się ścigać na krótszych dystansach, bo trzeba naprawdę szybko kręcić – przyznaje Dariusz Urbanowicz. 

Amatorskie wyścigi to pierwszy krok

Podczas tegorocznej edycji amatorzy mają do wyboru dwa dystanse: Maxi 104 km oraz Mini 42 km. – Kaszuby są idealnym miejscem do jazdy na rowerze. Tego typu wyścigi amatorskie mogą się stać impulsem, aby dotrzeć na kolarski szczyt. Przykładem jest Marta Lach, która ostatnio wygrała dwa wyścigi w zawodowym peletonie, ale zaczynała się ścigać w tego typu amatorskich wyścigach – przypomina dziennikarz. 

– Stojąc na starcie, czułam dreszczyk emocji, te wszystkie banery, kibice na trasie. Była tam przede wszystkim moja rodzina i przyjaciele, którzy stali pod górę i wręcz jak podjeżdżałyśmy pod Gliczarów, to oni biegli ze wszystkich sił, żeby jak najdłużej mi kibicować. To było coś niesamowitego. Chciałabym przeżyć to po raz kolejny – przyznaje kolarka. 

Rywalizacja w Bytowie będzie się odbywała na dwóch dystansach, fot. materiały promocyjne Rywalizacja w Bytowie będzie się odbywała na dwóch dystansach, fot. materiały promocyjne

Od baletu do mistrzostw świata

Podobną drogę do sportu wyczynowego przebyła Agnieszka Skalniak-Sójka, która ściga się w kobiecym peletonie. Do jej ostatnich sukcesów należy m.in. siódma lokata w indywidualnej jeździe na czas na mistrzostwach świata. – Najpierw maratony MTB, potem Puchary Polski, gdzie początki były dla mnie trudne. Bałam się wyciągnąć bidon z koszyczka… Wszystkie sporty, które trenowałam wcześniej, jak narciarstwo czy balet, w dużym stopniu przełożyły się na to, że miałam dyspozycję i nie miałam problemów z wytrzymałością – przyznaje zawodniczka.  


Posłuchaj

4:14
ORLEN Lang Team Race w Bytowie. Każdy znajdzie coś dla siebie? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sobotni wyścig w Bytowie wystartuje o godz. 11.00. W Bytowie chętni startują przede wszystkim dla własnej przyjemności, ale przygotowano też pulę nagród dla najlepszych. Każdy uczestnik otrzyma także swój pakiet startowy, w którym znajdzie gadżety sponsorskie, rękawki Ekoi i pamiątkowy medal z możliwością wygrawerowania swojego wyniku. Wyścig w Bytowie to - jak przypomina Dariusz Urbanowicz - jedna z kilku imprez zaliczanych do Orlen Lang Team Race, w skład którego wchodzą m.in. wyścig w Arłamowie i memoriał Ryszarda Szurkowskiego. 

Tour de Pologne Junior 2023/Tour de Pologne

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Dariusz Urbanowicz (redakcja sportowa Programu 3 Polskiego Radia)
Data emisji: 15.09.2023
Godziny emisji: 10.41

materiały prasowe/gs

Polecane