"Chłopi" na ekranie i Barbakanie. Powieść Reymonta w nowej odsłonie
2023-09-12, 14:09 | aktualizacja 2023-09-12, 16:09
Nowa, animowano-malarska ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Według doniesień publiczność z zainteresowaniem przyjęła film opowiadający o Polsce sprzed ponad 120 lat. Wraz z premierą filmu pojawiła się na warszawskim Barbakanie wystawa "Chłopi w Archiwum", gdzie kadry z filmu zestawiono ze zbiorami Archiwum Państwowego w Warszawie.
- Na festiwalu filmowym w Toronto miała miejsce światowa premiera animowano-malarskiej ekranizacji "Chłopów". Produkcja trafi do polskich kin 13 października.
- Zdaniem gościa "Trójki do trzeciej", Adama Węgłowskiego, film powinien zainteresować widzów w każdym wieku.
- Przy okazji premiery nowej ekranizacji "Chłopów", na warszawskim Barbakanie pojawiła się wystawa "Chłopi w Archiwum", związana z obrazem i dziełem Władysława Reymonta.
Za produkcję filmowych "Chłopów" odpowiada zespół, który w przeszłości stworzył film "Twój Vincent". Obie produkcje powstały z wykorzystaniem techniki animacji obrazów olejnych: najpierw nakręcono film fabularny z udziałem aktorów, który następnie malarze przenieśli na płótna.
Źródło: NEXTFILMPL/YouTube
Film "Chłopi": produkcja dla odbiorcy w każdym wieku
Ekranizacja powieści Władysława Reymonta została ciepło przyjęta przez publiczność na festiwalu w Toronto. – Z tego, co słyszałem, film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Podkreślano również postęp technologiczny i narracyjny, jaki nastąpił w porównaniu z filmem "Twój Vincent", który był nominowany do Oscara. Widać, że twórcy nie marnowali tych kolejnych lat, tylko postanowili zaproponować coś nowego – opowiada Adam Węgłowski, pracownik Archiwum Państwowego w Warszawie.
Do polskich kin produkcja trafi 13 października. Rozmówca Michała Żołądkowskiego zapewnia, że artystyczna forma, jaką zastosowano w obrazie, powinna zainteresować widza w każdym wieku. – Starsze pokolenie może go porównać z poprzednią ekranizacją, ewentualnie z własnymi przeżyciami z czasów, kiedy czytano tę książkę. (...) Młodsze pokolenie może natomiast zainteresować się bardzo skondensowaną treścią – ocenia gość radiowej Trójki.
– Momentami akcja jest bardzo dynamiczna. Myślę, że wielu widzów przyzwyczajonych do narracji w starym stylu może się zdziwić. Z tych fragmentów filmu, z którymi miałem przyjemność się zapoznać, mogę powiedzieć, że jest lirycznie, spokojnie, pięknie, ale czasami też bardzo dynamicznie – komentuje Adam Węgłowski.
Najczęściej czytane:
- Filmy w technice malarskiej. Karolina Michałowska: zanurzenie się w twórczość artysty
- Peter Biziou z nagrodą za całokształt twórczości na festiwalu Camerimage 2023
"Chłopi" w archiwaliach. Wystawa plenerowa w Warszawie
Przy okazji premiery ekranizacji w Warszawie otwarto plenerową wystawę "Chłopi w Archiwum". Do końca października na Barbakanie można zobaczyć zbiory stołecznego Archiwum Państwowego w połączeniu z filmowymi kadrami. Wśród prezentowanych eksponatów znajdziemy m.in. księgę pańszczyźnianą z XIX wieku oraz księgę stanu cywilnego z Lipiec, gdzie dzieje się akcja książki Reymonta. – Możemy tam zajrzeć i sprawdzić, czy znajdują się tam jakieś nazwiska znane z książki.
Na wystawie prezentowane są również pocztówki z dziełami malarskimi, w tym ukazującymi istotne dla akcji "Chłopów" powstanie styczniowe. Adam Węgłowski, współtwórca wystawy, zwraca z kolei uwagę na prezentowane na Barbakanie wycinanki łowickie. – One są ważne również w filmie. Jagny nie ciągnie do pracy gospodarskiej, już w książce było sygnalizowane, że ma ciągoty artystyczne. W filmie jest pokazane, jak lubi robić te wycinanki i marzyć o innym świecie. Na naszej wystawie jest mnóstwo wycinanek, zestawionych z elementami użytymi w filmie – wymienia gość radiowej Trójki.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Adam Węgłowski (Archiwum Państwowe w Warszawie, współtwórca wystawy "Chłopi w Archiwum")
Data emisji: 12.09.2023
Godzina emisji: 12.17
qch