200 lat historii kopalni na wystawie w Muzeum Śląskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
200 lat historii kopalni na wystawie w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie mieści się w dawnych budynkach kopalni "Katowice"Foto: Shutterstock/EricBery

Zawdzięczamy jej m.in. klub sportowy GKS Katowice oraz Dolinę Trzech Stawów – nieistniejąca już kopalnia "Katowice" powróci niebawem do świadomości Ślązaków dzięki wystawie "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia". Będzie ją można oglądać od połowy września w Muzeum Śląskim.

  • Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice" rozpoczęła działalność w 1823 roku. Do 1936 nosiła ona nazwę "Ferdynand".
  • Kopalnię zamknięto w 1999 roku. Pozostało po niej kilka budynków, które dziś są siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
  • Wystawa "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" będzie udostępniona zwiedzającym od 16 września 2023 do 30 czerwca 2024 roku.

Kopalnia "Ferdynand" powstała w katowickiej dzielnicy Bogucice z inicjatywy emerytowanego rotmistrza Ignacego Ferdinanda von Beyma z Tarnowskich Gór. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w pełnowartościowy zakład wydobywczy. W 1936 roku kopalnia zmieniła nazwę na "Katowice", a rok później stała się częścią należącej do polskiego kapitału Wspólnoty Interesów Górniczo-Hutniczych.

Całe życie wokół kopalni

Zbliżająca się wystawa Muzeum Śląskiego pt. "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" ma pokazać, jak wielki wpływ ten zakład pracy wywarł na miasto i na cały region. Będzie można się z niej dowiedzieć nie tylko, jak wyglądała praca górników, ale też np. jak spędzali oni wolny czas. – Chcemy skupić się na tym, jak wyglądało przez te ostatnie 200 lat życie z kopalnią, w kopalni i obok kopalni – mówił w Trójce dr Karol Makles, zastępca dyrektora Muzeum Śląskiego.

Kopalnia organizowała swoim pracownikom niemal całe życie: od cotygodniowych imprez sportowych, przez uroczyste Barbórki, po letnie wczasy dla całych rodzin. Pozostałościami po kopalni "Katowice" są m.in. klub sportowy GKS oraz Dolina Trzech Stawów – przestrzeń rekreacyjna nieopodal centrum miasta, gdzie obecnie odbywa się popularny festiwal muzyczny.

Weź górnika za przewodnika

Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia i filmy dokumentujące 200 lat historii kopalni, a w roli przewodników pojawią się m.in. dawni pracownicy nieczynnego od ponad 20 lat zakładu. – To wyjątkowa wystawa, którą, mam nadzieję, zobaczą wszyscy; z pewnością "obowiązkowa lektura" dla wszystkich mieszkańców Katowic – stwierdził gość "Trójki do trzeciej".

Kuratorem wystawy "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia"  jest dr Piotr Rygus. Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek, 15 września. Będzie mu towarzyszył koncert "Śląsk. Remiks 2023" z udziałem m.in. takich artystów, jak Natalia Niemen, Grubson, Daniel Bloom czy Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso. Dzień później ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym. Będzie ją można oglądać do 30 czerwca 2024 roku.


Posłuchaj

5:27
Dwieście lat historii kopalni na wystawie w Muzeum Śląskim (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: dr Karol Makles (z-ca dyrektora Muzeum Śląskiego)
Data emisji: 11.09.2023
Godzina emisji: 14.14

kc


Polecane