Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy
Pałac w MłochowieFoto: shutter/Ta'ren

Na tle innych omawianych w cyklu "Trójka po królewsku" budowli, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie jest stosunkowo młody, gdyż liczy sobie "zaledwie" trochę ponad 210 lat. Jest za to zaliczany do najpiękniejszych przedstawicieli stylu klasycystycznego w Polsce. A do tego jest położony niedaleko Warszawy.

  • Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie powstał w latach 1804-1810, i został wybudowany dla senatora Walentego Faustyna Sobolewskiego, wysokiego urzędnika zarówno w I Rzeczypospolitej, jak Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim.
  • Pałac w Młochowie spłonął w czasie I wojny światowej podpalony przez rosyjskich żołnierzy. Został odbudowany przed II wojną światową.

Rezydencja dla zięcia króla Stasia

Młochów, jako miejscowość, miał wiele zalet: był spokojny, malowniczo położony na skraju Lasów Młochowskich, a do tego stosunkowo nieodległy od Warszawy. Sam majątek był siedzibą rodu Młochowskich już od XV wieku, by w wieku XVII wieku przejść w ręce Potrykowskich, a 100 lat później – Sobolewskich. I to właśnie dla Walentego Faustyna Sobolewskiego wybudowano pałac wg projektu znanego i modnego architekta Jakuba Kubickiego.

– Walenty był ciekawą postacią swoich czasów: zajmował wysokie stanowiska w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim, był dość wpływowy. Można powiedzieć, że dobrze się ustawił, bo jego żoną była Izabela Grabowska, nieślubna córka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników po polskich zamkach i pałacach.

Z rąk do rąk

Tak się złożyło, że po śmierci Walentego Faustyna Sobolewskiego Młochów przechodził z rąk do rąk jako wiano córek kolejnych właścicieli: Kwileckich, Kieżgajło-Zawiszów i wreszcie Radziwiłłów. – Niestety, w czasie I wojny światowej w Młochowskim pałacu stacjonowały wojska rosyjskie, które wznieciły pożar, przez który budowla została zniszczona – mówi gość Marty Piaseckiej. W 1935 roku właścicielem majątku został senator II RP i znany hodowca koni Eryk Kurnatowski, który pałac wyremontował.

II wojnę światową Młochów przetrwał pod władaniem niemieckim i na szczęście zbytnio nie ucierpiał, chociaż w latach 1945-1947 uległ powojennej dewastacji. Później zarządzany był przez Instytut Hodowli Roślin, PGR-y, Instytut Ziemniaka, by ostatecznie w 2001 roku przejść na własność gminy Nadarzyn. Po 1945 roku przeszedł też kilka remontów.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:49
Klasycystyczna perełka w Młochowie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 11.09.2023
Godzina emisji: 10.45

pr

Polecane