Święto Róży w Kutnie – festiwal skąpany w kwiatach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto Róży w Kutnie – festiwal skąpany w kwiatach
Trójka zaprasza do Kutna. gdzie trwa Święto RóżyFoto: Monika Suszek/PR

Lunapark, jarmark różany, stragany z rękodziełem i regionalnymi przysmakami, a do tego koncerty i mnóstwo pachnących kwiatów. Święto Róży to największa w Polsce impreza kulturalno-rozrywkowa o tematyce różanej, organizowana nieprzerwanie od 49 lat. Trójka gościła na wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Moniki Suszek. 

  • Tradycja hodowli róż kultywowana jest w Kutnie od początków XX wieku.
  • Wśród festiwalowych wydarzeń jest wiele koncertów. Wystąpią gwiazdy muzyki pop, zespoły folklorystyczne i przedstawiciele sceny klubowej.
  • Patronem medialnym 49. edycji festiwalu Święto Róży jest Polskie Radio.
  • Święto Róży zostało uznane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2021 w kategorii Produkt Turystyczny - Wydarzenie.

Kutno jest w ten weekend najpiękniejszym miejscem w Polsce. Wszystko za sprawą Święta Róż. Co wiemy o historii tych kwiatów?


Posłuchaj

3:25
Skąd wzięły się róże? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

1:55
Dlaczego róża uważana jest za najpiękniejszy kwiat? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:51
Magiczna kraina pełna zapachu, kwiatów i... róż oczywiście! (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Święto Róży

Organizowane od prawie półwiecza w Kutnie Święto Róży jest największą tego typu imprezą w Polsce. W tym roku było można zobaczyć tam ponad sto odmian róż ogrodowych pochodzących od producentów z całego kraju. Wystawa "W koronie" została zaprezentowana w budynku Kutnowskiego Domu Kultury w samym centrum miasta. Odwiedzający mogli tam także oddać swój głos w dwóch plebiscytach: na najpiękniejszą różę oraz na najpiękniejsze królewskie berło.


Sto różnych róż i różany panel


Oprócz tego organizatorzy przygotowali mnóstwo innych atrakcji, m.in. różnego rodzaju zabawy dla dzieci, spotkania edukacyjne oraz tzw. panel różany. – To jest plenerowe studio, w którym będzie można się dowiedzieć czegoś o różach od ich producentów, specjalistów od ogrodów i zaprzyjaźnionych ekspertów – tłumaczyła Weronika Lenarczyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego.  


Posłuchaj

2:21
Święto Róży w Kutnie – festiwal skąpany w kwiatach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Kutnowska tradycja różana

W 1912 roku pochodzący z Golubia-Dobrzynia bracia Karol i Aron Eizykowie założyli w Kutnie gospodarstwo ogrodnicze specjalizujące się w produkcji róż. W ten sposób narodziła się kutnowska tradycja różana, kultywowana do dziś przez mieszkańców tego miasta. Jednym z najbardziej znanych hodowców był Bolesław Wituszyński, który stworzył cztery własne odmiany róż.

Święto Róży w Kutnie 2023 Święto Róży w Kutnie 2023

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend; Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Justyna Grabarz; Monika Suszel
Gość: Weronika Lenarczyk (Kutnowski Dom Kultury, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego)
Data emisji: 8.09.2023, 9.09.2023
Godzina emisji: 12.37, 16.45

kc/zch

Polecane