Święto Róży w Kutnie – festiwal skąpany w kwiatach
2023-09-10, 15:09 | aktualizacja 2023-09-10, 15:09
Lunapark, jarmark różany, stragany z rękodziełem i regionalnymi przysmakami, a do tego koncerty i mnóstwo pachnących kwiatów. Święto Róży to największa w Polsce impreza kulturalno-rozrywkowa o tematyce różanej, organizowana nieprzerwanie od 49 lat. Trójka gościła na wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Moniki Suszek.
- Tradycja hodowli róż kultywowana jest w Kutnie od początków XX wieku.
- Wśród festiwalowych wydarzeń jest wiele koncertów. Wystąpią gwiazdy muzyki pop, zespoły folklorystyczne i przedstawiciele sceny klubowej.
- Patronem medialnym 49. edycji festiwalu Święto Róży jest Polskie Radio.
- Święto Róży zostało uznane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2021 w kategorii Produkt Turystyczny - Wydarzenie.
Kutno jest w ten weekend najpiękniejszym miejscem w Polsce. Wszystko za sprawą Święta Róż. Co wiemy o historii tych kwiatów?
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Święto Róży
Organizowane od prawie półwiecza w Kutnie Święto Róży jest największą tego typu imprezą w Polsce. W tym roku było można zobaczyć tam ponad sto odmian róż ogrodowych pochodzących od producentów z całego kraju. Wystawa "W koronie" została zaprezentowana w budynku Kutnowskiego Domu Kultury w samym centrum miasta. Odwiedzający mogli tam także oddać swój głos w dwóch plebiscytach: na najpiękniejszą różę oraz na najpiękniejsze królewskie berło.
Sto różnych róż i różany panel
Oprócz tego organizatorzy przygotowali mnóstwo innych atrakcji, m.in. różnego rodzaju zabawy dla dzieci, spotkania edukacyjne oraz tzw. panel różany. – To jest plenerowe studio, w którym będzie można się dowiedzieć czegoś o różach od ich producentów, specjalistów od ogrodów i zaprzyjaźnionych ekspertów – tłumaczyła Weronika Lenarczyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego.
Posłuchaj
Kutnowska tradycja różana
W 1912 roku pochodzący z Golubia-Dobrzynia bracia Karol i Aron Eizykowie założyli w Kutnie gospodarstwo ogrodnicze specjalizujące się w produkcji róż. W ten sposób narodziła się kutnowska tradycja różana, kultywowana do dziś przez mieszkańców tego miasta. Jednym z najbardziej znanych hodowców był Bolesław Wituszyński, który stworzył cztery własne odmiany róż.
![Święto Róży w Kutnie 2023](http://static.prsa.pl/images/75c99a31-913c-4c2e-9b04-c81425ffa4ac.jpg)
Czytaj też:
- Święto Róży w Kutnie. Jedyny taki pachnący weekend
- W Łazienkach kwiaty mają swoje imiona. To upamiętnienie wybitnych postaci
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend; Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Justyna Grabarz; Monika Suszel
Gość: Weronika Lenarczyk (Kutnowski Dom Kultury, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego)
Data emisji: 8.09.2023, 9.09.2023
Godzina emisji: 12.37, 16.45
kc/zch