Stwosz, Kopernik i inni. Kraków świętuje rocznicę wpisania na listę UNESCO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stwosz, Kopernik i inni. Kraków świętuje rocznicę wpisania na listę UNESCO
Stare Miasto w Krakowie - na liście UNESCO od jej początkuFoto: Shutterstock/S-Studio

– To było ważne i przełomowe jak na owe czasy wydarzenie – tak o wpisaniu Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO mówi Robert Piaskowski z krakowskiego magistratu. Huczne świętowanie 45. rocznicy owego wydarzenia rozpocznie się w byłym grodzie polskich królów w najbliższy czwartek, 7 sierpnia, i potrwa trzy dni.

  • Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego została przyjęta w 1972 roku, a weszła w życie trzy lata później, po ratyfikowaniu jej przez 20 państw. Polska dołączyła do tego grona 29 czerwca 1976 roku.
  • Stare Miasto w Krakowie wraz ze znajdującą się nieopodal Wieliczką zostały wpisane na listę UNESCO w 1978 roku, jako jedne z pierwszych dwunastu obiektów na świecie.
  • Obchody 45-lecia tego wydarzenia potrwają od czwartku do soboty (7-9 września). Jedną z głównych atrakcji będzie otwarcie odnowionego ołtarza Wita Stwosza, znajdującego się w kościele Mariackim, połączone z koncertem organowym.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zebrał się po raz pierwszy w 1977 roku w Paryżu. Rok później, podczas sesji w Waszyngtonie, na listę wpisano pierwszych dwanaście obiektów. Znalazły się tam m.in. Park Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, katedra w niemieckim Aachen oraz Stare Miasto w Krakowie, razem z kopalnią soli w Wieliczce.

– To było dosyć ważne i przełomowe jak na owe czasy wydarzenie. Niektórzy zostawiali je nawet z takimi wydarzeniami jak narodziny "Solidarności" czy wybór papieża. Więc jest co przypominać – mówił w Trójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

Raj dla miłośników zabytków

Świętowanie obchodów 45-lecia Krakowa na liście UNESCO rozpocznie się w czwartek, 7 września. O godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa odbędzie się uroczysta inauguracja centrum o nazwie Europa Nostra Heritage Hub. W panelu wezmą udział eksperci z Polski, Węgier, Ukrainy i Litwy.

Interesująco zapowiada się wystawa "45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa", która zostanie otwarta tego samego dnia o godz. 15.00 w pałacu Krzysztofory. – To będą ciekawe zdjęcia, dokumentujące ogromną zmianę, jaką przeszło miasto przez te 45 lat, także dzięki mechanizmom wspierania remontów konserwatorskich. Być może nie wszyscy to pamiętają, ale Kraków 45 lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Był po prostu szarym, smutnym miastem, gdzie wiele zabytków znajdowało się w stanie tragicznym – stwierdził gość "Trójki do trzeciej".

Ołtarz Wita Stwosza i pochód ku czci Mikołaja Kopernika

Wśród innych wartych odnotowania punktów obchodów jest uroczysta prezentacja odrestaurowanego w ostatnich latach ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, połączona z wręczeniem Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (European Heritage Award) za prace konserwatorskie przy tym dziele sztuki sakralnej. Całość rozpocznie się w czwartek o godz. 20.00, a goście będą mogli wysłuchać przy okazji koncertu organowego w wykonaniu dr. hab. Krzysztofa Michałka.

Nie można też przegapić uroczystego Pochodu Kopernikańskiego, który przejdzie ulicami Krakowa w sobotę, 9 września. Kolorowa parada ruszy o godz. 17.00 spod Bramy Floriańskiej i będzie zawierać elementy tańca, muzyki, akrobacji i astronomii. Pochód jest hołdem dla Mikołaja Kopernika, słynnego na cały świat astronoma, którego 550. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.

Posłuchaj

4:25
Kraków świętuje rocznicę wpisania na listę UNESCO (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Robert Piaskowski (pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury)
Data emisji: 05.09.2023
Godziny emisji: 14.40

kc

Polecane