"Ranczo" – serial, którego legenda rośnie w siłę z każdym rokiem [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ranczo" – serial, którego legenda rośnie w siłę z każdym rokiem [POSŁUCHAJ]
Bohaterowie "Rancza" na swojej ulubionej ławeczceFoto: PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Kultowa ławeczka, na której przesiadywali bohaterowie "Rancza", jest przez fanów układana z klocków Lego, inni dzięki serialowi nauczyli się mówić po włosku i lepić pierogi. Ogólnopolską sławę zyskała też wieś Jeruzal, czyli serialowe Wilkowyje…

Mazowiecka wieś Jeruzal, w której nakręcono "Ranczo", wciąż jest odwiedzana przez miłośników serialu z każdego zakątka kraju – mimo że od zakończenia zdjęć do ostatniego odcinka minęło już siedem lat. W mediach społecznościowych ludzie piszą o ławeczce przed sklepem "U Krysi" w serialowych Wilkowyjach. Miejsce, w którym Pietrek, Hadziuk, Solejuk i Stach Japycz przesiadywali najczęściej, stało się do tego stopnia inspiracją, że fani budują je nawet… z klocków Lego. Znają też na pamięć dialogi z serialu.

– To serial, przy którym wylałam morze łez, nawkurzałam się, mega się naśmiałam, nabrałam ochoty, żeby nauczyć się włoskiego i lepić pierogi – mówi w reportażu jedna z fanek serialu "Ranczo". Dodaje, że można w nim znaleźć nawiązania do klasyki światowej literatury na czele z Szekspirem, a jego bohaterowie roztrząsają wszelkie dylematy ludzkości.

Olśnienie reżysera

W tym roku w Jeruzalu odbył się już drugi zlot miłośników serialu. Na jego temat powstały prace doktorskie, a niedługo zostanie wydana książka, autorstwa zagorzałych miłośników "Rancza". Wieś zbudowała swoją rozpoznawalną w całej Polsce markę, choć – jak twierdzi Dariusz Jaszczuk, burmistrz gminnego miasteczka Mrozy – Jeruzal stał się "gwiazdą" nieco przypadkowo.  

– Rozmawiałem z reżyserem Wojciechem Adamczykiem, który podróżując na wschód od Mińska Mazowieckiego, przejeżdżał przez miejscowość Jeruzal i zakodował, że tam znajdowały się mały ryneczek, kościół, a przy nim sklep i przystanek. Poprosił kierowcę, żeby zawrócił i bardzo szybko zapadła decyzja, że to jest to miejsce, którego potrzebują do tego serialu – opowiada Jaszczuk.

Jeruzal na długie lata stał się planem "Rancza", a zdecydowana większość serialowych zdjęć powstała bądź na terenie samej wsi, bądź też w sąsiadujących ze sobą okolicznych gminach Mrozy i Latowicz.


Posłuchaj

37:10
"Ranczersi" - reportaż Urszuli Żółtowskiej (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj też:

***

Tytuł reportażu: "Ranczersi"
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 
21.08.2023
Godzina emisji: 
22.10

kc

Polecane