Samotna i w trudnych warunkach. Mimo to spełniona, szczęśliwa… Reportaż "Dzika kobieta" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Isabella Weiner projektuje, szyje i nosi długie spódnice. Wykonuje ubrania metodą upcyklingu - czyli przerabia stare tkaniny. 
  • Isabella mieszka w surowych warunkach: wodę nosi do domu ze studni, a mieszanie ogrzewa piecem kaflowym. 
  • Jak podkreśla, wszystko to pozwala jej być bardziej dojrzałą i samodzielną w życiu. 

Isabella Weiner mieszka w surowych warunkach: nie ma bieżącej wody, którą nosi ze studni, a dom ogrzewa piecem kaflowym. Wszystko po to, aby odnaleźć głębszy sens życia. Mimo braku podstawowych wygód nie poddaje się, lecz czerpie siły z tego, co przynosi jej wiejskie otoczenie.

– Bardzo tutaj dojrzałam. Sama dla siebie i sama ze sobą. Czuję dojrzałość mentalną i emocjonalną. Mam wrażenie, że dopiero tutaj stałam się dorosła i samodzielna. Musiałam przejść taką drogę. W wieku, w latach, może i jestem dojrzała, ale dopiero tutaj przyszła ta część emocjonalna. Czuje, że zbudowałam solidny fundament, osadzony na swoich doświadczeniach i odwadze do życia. Osiągnęłam to, mając 50 lat – mówi bohaterka reportażu. 

Usłyszeć głos natury w codzienności  

Isabella codziennie chodzi na spacery do pobliskiego lasu, latem uprawia ogródek. Tu też odkryła swój talent, czyli śpiew. Należy do dwóch ludowych grup śpiewaczych: Ruty Uwite i Rozgłos. – W naturze i w samotności odkryłam inne potencjały i talenty. Wcześniej nie śpiewałam, zaczęłam dopiero tutaj. Zadziało się to poza mną – podkreśliła. 

– Mam tutaj prawdziwy, stary piec kaflowy z płytą do grzania wody. Wodę podgrzewam w garach. Wykorzystuję ją do kąpieli i mycia naczyń. Jak jest zima, też tutaj gotuję. Jedzenie przygotowane na żywym ogniu smakuje najlepiej – mówi Isabella Weiner. 

Posłuchaj

26:02
Samotna i w trudnych warunkach. Reportaż "Dzika kobieta" (Trójka/ Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Recykling i manifest kobiecości 

Na co dzień akcentuje swoją kobiecość poprzez projektowanie, szycie i noszenie długich spódnic. Wykonuje je metodą upcyklingu, czyli nadaje nowe życie starym materiałom, na przykład po obrusach, zasłonach czy pościeli. 

***

Tytuł reportażu: "Dzika kobieta"
Autor reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 12.07.2023
Godzina emisji: 22.06

zch

Polecane