Strzelce Opolskie. Nawet ruiny zamku zapierają dech
2023-08-21, 18:08 | aktualizacja 2023-08-21, 19:08
Zamek w Strzelcach Opolskich znajduje się w jednym z najpiękniejszych miasteczek w województwie opolskim i należy do najbardziej interesujących zabytków na mapie Polski, nie tylko ze względu na swoją historię, ale także niezwykły kształt. Doskonale widoczny jest z lotu ptaka. Co ciekawe, samo miasteczko przez jakiś czas wchodziło w skład majątków królewskich.
- Zamek w Strzelcach Opolskich. Skąd jego niezwykły kształt?
- Czyjego bezpieczeństwa strzegli rycerze stacjonujący w tym miejscu?
- Jak zamek stał się pałacem i dlaczego został kompletnie zniszczony?
– Kształt zamku wytyczony był w dużej mierze przez linię murów obronnych Strzelec, gdyż po południowej stronie bronił on dostępu do miasta, którego powstanie związane jest z samym zamkiem i książęcymi strzelcami, którzy na zawsze zostali upamiętnieni w nazwie miejscowości – opowiada Marek Gaworski.
Nowe fascynujące okrycia
– Jego historia była już kilkakrotnie opisywana przeze mnie w książkach i za każdym razem po wydaniu kolejnej publikacji jak spod ziemi wychodzą na jaw nowe ciekawe fakty, więc pewnie za jakiś czas powstanie następna książka o jednym z moich ulubionych zamków – przewiduje Trójkowy ekspert.
Czytaj także:
- Zwiedzamy Podlasie. Ruiny zamku w Ciechanowcu
- Gdańsk - zabytkowe kamienice i Twierdza Wisłoujście
- Dwa zamki w mieście pierników: tajemnice toruńskich warowni
– Oficjalna historia Strzelec sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy zostały wymienione w dokumentach księcia Władysława Opolskiego. Wówczas była to niewielka osada położona na szklaku handlowym pomiędzy Wrocławiem a Krakowem, z tego powodu pierwsza osada była także siedzibą rycerzy książęcych strzegących bezpieczeństwa na szlaku. Do nich również należał obowiązek zapewniania łownej zwierzyny na książęce stoły w Strzelcach i Opolu – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej.
Złoty czas i koniec świetności zamku
Jednak pierwszy zamek powstał w Strzelcach Opolskich jeszcze dawniej. Wiemy o drewnianej strażnicy znajdującej się w tym miejscu w 1270 roku, która została odbudowana jako murowana wieża mieszkalna, z czasem stając się imponującym zamkiem.
Posłuchaj
Przez stulecia zamek był własnością Piastów. – Po śmierci ostatniego księcia piastowskiego Jana Dobrego zamek przechodził z rąk do rąk, co negatywnie odbiło się też na jego stanie. Właśnie z tego powodu królowa Węgier, Izabela Jagiellonka, nie zamieszkała w Strzelcach, choć miała taką możliwość – dodaje Trójkowy ekspert. Zamek był dwukrotnie przebudowywany, w XIX wieku stając się imponującym pałacem dzięki Andrzejowi Renardowi. Niestety budowla została zniszczona przez Rosjan w trakcie II wojny światowej, przetrwały jedynie jej ściany zewnętrzne.
Zamek książęcy w Strzelcach Opolskich🍂 | 4K/Nad zabytkami
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 21.08.2023
Godzina emisji: 10.46
gs