Rower – świetny środek transportu, ale trzeba mieć się na baczności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rower – świetny środek transportu, ale trzeba mieć się na baczności
Jazda na rowerze może być źródłem endorfinFoto: Shutterstock/Soloviova Liudmyla

– Czasami kierowcy niepotrzebnie trąbią na rowerzystów, chyba tylko po to, żeby zaznaczyć, że są więksi na drodze – mówi podróżniczka i blogerka Katarzyna Zawistowska. Ogólnie jednak po Polsce jeździ się na rowerze stosunkowo bezpiecznie, w porównaniu choćby z niektórymi krajami azjatyckimi.

  • Wycieczki rowerowe są świetnym sposobem na poprawę kondycji i poznawanie nowych miejsc.
  • Rowerzyści skarżą się na pieszych i użytkowników hulajnóg, którzy pojawiają się na ścieżkach rowerowych. Sami jednak często prowokują niebezpieczne sytuacje na drodze.
  • Polska jest krajem stosunkowo przyjaznym dla rowerzystów – uważa blogerka Katarzyna Zawistowska.

Jazda rowerem nie tylko dobrze wpływa na naszą formę fizyczną, może też dostarczyć niezapomnianych wrażeń widokowych. Wie o tym doskonale blogerka Katarzyna Zawistowska, która przejechała Polskę na rowerze wzdłuż i wszerz.

– To była piękna podróż z odkrywaniem nowych, cudownych miejsc, do których pewnie bym nie dotarła, gdybym nie wybrała się w tę podróż rowerową – mówiła w Trójce podróżniczka. – Ale oczywiście zdarzyły się też sytuacje na przykład takiego niepotrzebnego trąbienia na rowerzystę, chyba tylko po to, żeby zaznaczyć, że ktoś jest większy na drodze – dodała gość "Pory na Trójkę".

Piraci na rowerach i hulajnogach

Problemem dla rowerzystów są nie tylko nieuprzejmi i nieuważni kierowcy samochodów. Niebezpieczeństwa czają się też na ścieżkach rowerowych, po których spacerują piesi lub jeżdżą użytkownicy elektrycznych hulajnóg – często z dużą prędkością i bez kasków na głowie. Niebezpieczne sytuacje prowokują też sami rowerzyści, chociażby wjeżdżając z dużą prędkością na skrzyżowanie z ulicą pełną aut. – Obawiam się, że dopóki nie stanie nam się coś na drodze w takiej kolizji, to do końca nie zrozumiemy, jak to naprawdę powinno wyglądać – przyznała Katarzyna Zawistowska.

Kiedyś, aby móc legalnie jeździć na rowerze, trzeba było zdać egzamin na kartę rowerową. Dziś ten wymóg dotyczy jednak wyłącznie osób poniżej 18. roku życia. Żadne uprawnienia nie są też wymagane do prowadzenia hulajnogi.

Pieszy też człowiek

Mimo wszelkich niedogodności, jakie mogą napotkać na drodze rowerzyści, gość "Pory na Trójkę" uważa, że w Polsce i tak jest pod tym względem o wiele lepiej niż na przykład w krajach azjatyckich. – Nie ma co narzekać. Myślę, że trzeba po prostu więcej uważać, rozglądać się na boki. Pamiętajmy, że ten pieszy albo człowiek na hulajnodze to człowiek taki sam jak my, więc po prostu martwmy się o niego – zaapelowała do rowerzystów blogerka.

Posłuchaj

7:12
Plusy i minusy wycieczek rowerowych (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Katarzyna Zawistowska (blogerka, miłośniczka podróży rowerowych)
Data emisji: 16.08.2023
Godzina emisji: 7.43

kc

Polecane