"Metastasio bez granic" – nowy festiwal operowy na mapie kulturalnej Polski.
Kim był Metastasio? Dlaczego w niewielkim, XVIII-wiecznym Supraślu przetłumaczono i wydano sześć jego librett operowych? Ta do dziś nierozwiązana zagadka leżała u podstawy powstania nowego festiwalu operowego "Metastasio bez granic", który wkrótce się rozpocznie.
Plakat festiwalu "Metastasio bez granic" w Supraślu
Foto: materiały promocyjne
- Festiwal "Metastasio bez granic" odbędzie się w Supraślu w dniach 17-20 sierpnia.
- Metastasio tak naprawdę nazywał się Pietro Antonio Domenico Trapassi i był XVIII-wiecznym pisarzem, poetą, a przede wszystkim librecistą, którego libretta zostały wykorzystane m.in. w operach Haendla i Vivaldiego.
- Metastasio jest bardzo mało znaną figurą w historii opery, a przecież napisał najwięcej librett i na ich podstawie powstało najwięcej oper w historii. To rekord Guinessa! – mówi reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny festiwalu.
Kim był Metastasio?
Tak naprawdę nazywał się Pietro Antonio Domenico Trapassi i z pochodzenia był, czego nietrudno się domyślić, Włochem. Był XVIII-wiecznym pisarzem, poetą, a przede wszystkim librecistą, którego libretta zostały wykorzystane m.in. w operach Haendla i Vivaldiego. Paradoksalnie jednak, jest postacią słabo znaną w świecie opery. Festiwal "Metastasio bez granic" ma to zmienić.
– Oczywiście pierwsza edycja to jest zawsze pytanie, niespodzianka, niewiadoma. Jak zostanie odebrany, czy ktokolwiek jest zainteresowany Metastasiem, czyli bardzo mało znaną figurą w historii opery? A przecież napisał najwięcej librett i na ich podstawie powstało najwięcej oper w historii. To jest rekord Guinessa! – opowiada ceniony reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny festiwalu "Metastasio bez granic". – Więc odkrycie w Supraślu jego przetłumaczonych i wydanych dzieł było dla nas szokiem. Powiedzieliśmy "trzeba zrobić festiwal, by zobaczyć i opowiedzieć, kim był Metastasio" – wspomina genezę fesdtiwalu.
– To jest rozwojowy festiwal, czyli co roku dodajemy nowe libretto, nowe zadanie, nowe wyzwanie, nową operę. I będziemy się rozwijać: mam nadzieję, że z tych trzech dni dojdziemy za pięć lat do 15 dni – zdradza.
Śladami opata Popiela
Odkrycie w Supraślu XVIII-wiecznych, a więc wydanych jeszcze za życia Metastasia, tłumaczeń jego librett zrodziło wiele pytań. – Pierwsze, które sobie zadaliśmy, to "dla kogo je wydano i dlaczego w Supraślu?". Czy opery były wystawiane, czy tylko czytane? Czy to były tylko pewnego rodzaju zabawy towarzyskie przy kominku w rodzinie Branickich, czy były pokazywane publicznie? I przede wszystkim: czy była pisana muzyka, bo tej pory muzyki nie znaleźliśmy – wyjaśnia Trójkowy gość. – I tego będziemy szukać razem z publicznością: robiąc happeningi i szukając śladów opata Popiela. Żeby zobaczyć dla kogo mógł tłumaczyć i jak to się dzisiaj czyta: muzycznie i literacko? – zapowiada.
Temat główny: mit o Kainie i Ablu
W założeniu każda edycja festiwalu ma mieć swój konkretny temat inspirowany pracami Metastasia. Pierwsza jest poświęcona mitowi o Kainie i Ablu. – Mamy sześć librett przetłumaczonych i wydanych w Supraślu. Co roku chcemy wybierać jedno, które stanie się motywem przewodnim, tematem – wyjaśnia rozmówca Katarzyny Cygler. I wokół niego wszystko ma się "kręcić" także muzycznie: – Mają to być opery, które powstały wokół tego mitu, czy też opery, które powstały na podstawie libretta Metastasia. Stąd zaproszenie Divino Sospiro, zespołu z Portugalii, który właśnie takiego "Kaina i Abla" ma w swoim repertuarze – wskazuje.
Przeczytaj także
- Niezwykły festiwal teatralny zakorzeniony w naturze, czyli LasFest w Puszczy Knyszyńskiej
- Muniek i Przyjaciele, Karaś, Rogucki i Ania Dąbrowska zagrają podczas 6. Dziedzińca Kultury
- Koniec sezonu, czyli początek wakacyjnych atrakcji kulturalnych
Konferencja prasowa poświęcona I Międzynarodowemu Festiwalowi "Metastasio bez granic"/YouTube Opera i Filharmonia Podlaska
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Znaniecki (dyrektor artystyczny festiwalu "Metastasio bez granic")
Data emisji: 14.08.2023
Godzina emisji: 14.17
pr