"Czas zgasić światło i zakończyć historię KRRiT"
Paweł Poncyljusz (PJN): Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna być zlikwidowana. Jako Polska Jest Najważniejsza wkrótce zaproponujemy pakiet zmian w konstytucji.
Paweł Poncyljusz
Foto: fot. PAP/Adam Warżawa
Rada Nadzorcza TVP zadecydowała, że przez najbliższe 6 tygodni (do 15 kwietnia) Juliusz Braun ma pełnić obowiązki prezesa telewizji publicznej.
Sama Rada ukonstytuowała się zaledwie kilka dni wcześniej. Jej przewodniczącym został Stanisław Jekiełek, a wiceszefem Grzegorz Borowiec.
- Już dawno straciłem rachubę tego, co się dzieje w telewizji publicznej. Jedyny plus całej sytuacji, jaki widzę to, że dzięki dużej determinacji Platformy i przy wsparciu PSL w tej radzie nadzorczej po raz pierwszy jest tak szerokie spektrum osób wysuniętych przez poszczególne partie - powiedział Jarosław Gowin (PO) w "Śniadaniu w Trójce". Poseł Platformy Obywatelskiej podkreślił, że to z inicjatywy jego partii w Radzie Nadzorczej TVP znalazł się prof. Wojciech Roszkowski wskazywany do tej rady przez Prawo i Sprawidliwość. - To jest nowa jakość - powiedział.
Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) stwierdził, że obecna sytuacja we władzach polskich mediów publicznych wskazuje na fakt, iż są one wciąż upolitycznione. - Zachęcam wszystkich, żeby jednak media publiczne były bardziej obiektywne i tym samym dbały o podstawy o podstawy demokracji - podkreślił.
Zdaniem doradcy prezydenta Henryka Wujca nie jest to nowa sytuacja, tylko powtarza się ona w różnych odsłonach. - Zło jest w tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest zapisana w konstytucji, a nie powinno jej tam być, to jest jakiś spadek po PRL-u - powiedział.
Marek Kuchciński przypomniał, że jak dotąd jedyną siłą polityczną, która proponowała likwidację KRRiT poprzez zmianę konstytucji było Prawi i Sprawiedliwość. Nie zgodził się z nim poseł Gowin podkreślając, że projekt Platformy w tej sprawie został złożony w Komisji Konstytucyjnej. - Gdyby tu było poparcie PiS można to przeprowadzić, tym bardziej, że wystarczy porozumienie naszych dwóch partii do większości konstytucyjnej, choć w tej sprawie liczę na konsensus - powiedział.
Także Paweł Poncyljusz (PJN) jest zdania, że KRRiT powinna być zlikwidowana szczególnie, że jej główne kompetencje mogą przejąć inne urzędy. - Częstotliwości rozdawać może Urząd Komunikacji Elektronicznej, a badaniem etyczności mediów zajmuje się Rada Etyki Mediów - wyjaśnił. Poseł PJN dodał, że wkrótce jego partia zaproponuje pakiet zmian w konstytucji, wśród których znajdzie się likwidacja Krajowej Rady.
- My jako PSL już dawno mówiliśmy o tym, że proces wyłaniania członków KRRiT i rad nadzorczych powinien być tak kształtowany, że tam będą przedstawiciele wszystkich środowisk, żeby sobie patrzyli na ręce i media były rzeczywiście publiczne - przypomniał europoseł Jarosław Kalinowski (PSL).
Marek Wikiński (SLD) przyrównał sytuację w telewizji publicznej do amerykańskiego tasiemca, gdzie już każdy z każdym się układał. - Mam nadzieję, że pod kierownictwem nowej rady nadzorczej będzie w telewizji publicznej więcej pluralizmy - powiedział.
W dalszej części audycji mowa była o:
- wniosku PiS o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Marka Sawickiego
- dwudniowych wyborach parlamentarnych
- propozycjach ministerstwa zdrowia, a szczególnie dodatkowych ubezpieczeniach
- rezygnacji Adama Małysza z kontynuowania kariery w skokach narciarskich
Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.
Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godz. 9.00.