Skąd wzięli się Słowianie i jak formowało się państwo Piastów – znamy wyniki najnowszych badań!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skąd wzięli się Słowianie i jak formowało się państwo Piastów – znamy wyniki najnowszych badań!
Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz.Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Interdyscyplinarny zespół badaczy ogłosił wyniki prac, które mogą stać się "punktem zwrotnym w ponad 200‑letniej, gorącej dyskusji toczącej się wokół najbardziej zasadniczych kwestii związanych z pochodzeniem Słowian zachodnich, w tym społeczeństwa państwa Piastów". Skąd wzięli się Słowianie i jak formowało się państwo Piastów?

  • Przodkowie Słowian, którzy około X-XI wieku tworzyli nasze państwo, zamieszkiwali obszar współczesnej Polski od początku pierwszego tysiąclecia naszej ery – tak wynika z najnowszych badań naukowców z Poznania.
  •  Na terenie współczesnej Polski żyli ludzie, którzy byli podobni do ludzi z północnych Niemiec oraz do tych, którzy żyli w Danii czy na terenach Litwy i Łotwy – usłyszeliśmy w Trójce.
  • Skąd wzięli się Słowianie i jak formowało się państwo Piastów, wyjaśniał w Trójce kierownik badań, profesor Marek Figlerowicz z Instytutu Biochemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk.

Autorami nowych badań są biolodzy, archeolodzy i historycy tworzący interdyscyplinarny zespół badawczy działający pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza. Badacze działają w ramach projektu "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych". 

Najczęściej czytane

Słowianie - skąd się wzięliśmy?

Podczas konferencji prasowej prof. Marek Figlerowicz przypomniał, że jeśli chodzi o pojawienie się i obecność Słowian w naszej części Europy, obowiązują dwie skrajne hipotezy. – Od 200 lat toczy się bardzo zażarta dyskusja. Pierwsza teoria zakłada, że Słowianie żyli tu od zawsze, natomiast ta druga, że kiedyś tu żyli Germanie, którzy po okresie wielkich wędrówek ludu mieli opuścić nasze tereny, a w ich miejscu pojawić się Słowianie – wyjaśniał profesor Figlerowicz.

Wyniki badań wykazały jednak, że mieszkali tu ludzie bardzo podobni do innych żyjących u południowego wybrzeża Bałtyku. – Na terenie współczesnej Polski żyli ludzie, którzy byli podobni do ludzi z północnych Niemiec oraz do tych, którzy żyli w Danii czy na terenach Litwy i Łotwy – zaznaczał gość Trójki.

Społeczeństwo państwa Piastów

– Na tereny współczesnej Polski, mniej więcej w pierwszych wiekach [naszej ery], przyszła chyba nieduża migracja z północy, która wprowadziła na nasze ziemie jeszcze więcej komponentu północnego. Przybysze wędrowali przez Polskę prawdopodobnie z okolic Gdańska – następnie wzdłuż Wisły, a potem Bugu, do południowo-wschodniej granicy obecnej Polski, tam, gdzie leży Masłomęcz, mieszając się z ludnością lokalną – mówił.

Naukowcy przyjrzeli się tym migrantom. – Okazuje się, że ludność ta była generalnie podobna do tych, którzy żyli wzdłuż całego południowego wybrzeża Bałtyku. Mieszanka ta dała wszystko, co jest potrzebne, żeby powstało społeczeństwo państwa Piastów. To pokazuje, że wszystkie twory, które ludzie wymyślali – Goci, Słowianie i tak dalej – to tylko pojęcia. One nie mają dużo wspólnego z genetyką i historią biologiczną tych ludzi – podsumował profesor Marek Figlerowicz.

Posłuchaj

9:07
Skąd wzięli się Słowianie i jak formowało się państwo Piastów - mamy wyniki najnowszych badań! (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Życie codzienne w początkach państwa polskiego/ Muzeum Początków Państwa Polskiego

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Michał Żołądkowski
Gość: prof. Marek Figlerowicz (Instytut Biochemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 9.08.2023
Godzina emisji: 9.41

PAP/zch


Polecane