O pasji do rekonstruowania historii w kontekście Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O pasji do rekonstruowania historii w kontekście Powstania Warszawskiego
Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach podczas obchodów Dnia NiepodległościFoto: Lukasz Zarzycki / Forum

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzimy nie tylko w Warszawie. Również w Kielcach, w Godzinę "W", rekonstruktorzy ubrani w stroje powstańcze uczczą pamięć Powstańców Warszawy. Od kilku lat grupa miłośników historii przypomina Kielczanom o tej ważnej rocznicy. Pielęgnują pamięć o pochowanych na miejskich nekropoliach bohaterach zrywu z Warszawy, którzy po wojnie zamieszkali w Kielcach, albo stąd pochodzili.

  • Dla członków grup rekonstrukcyjnych odtwarzanie historii to nie tylko pasja, ale też misja.
  • W obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego włączyli się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 1 sierpnia będą oni przypominać o kieleckich powiązaniach z walką powstańczą na terenie stolicy.
  • W "Trójce przed południem" Grzegorz Wdowiak z kieleckiego stowarzyszenia zapewnia, że z historii można się wiele nauczyć i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jak wyjaśnia Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, rekonstruowanie historii jest nie tylko pasją, ale też misją. – To dla nas znakomite narzędzie do tego, żeby promować historię i umożliwić dotknięcie tej historii; nie tylko na to popatrzeć, ale też dotknąć tych mundurów i sprzętów. Dzielimy się także naszą wiedzą o danym wydarzeniu – wyjaśnia gość "Trójki przed południem".

W dniu 79. rocznicy Powstania Warszawskiego członkowie stowarzyszenia będą prezentować kieleckie powiązania z wystąpieniem zbrojnym w stolicy. – Chodzi o członków ruchu oporu, którzy byli w strukturach świętokrzyskiego AK, a pochodzili z Warszawy i szli na odsiecz miastu w sierpniu 1944 roku. Dołączyli do nich ich koledzy i koleżanki, którzy po powstaniu nie nie poddali się, a udało im się uciec ze zrujnowanej stolicy i weszli w struktury naszego 4. Legionu Pułku Piechoty Armii Krajowej – opowiada Grzegorz Wdowiak.

Zobacz także: Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia

Rekonstrukcja historyczna – jak się do niej przygotować?

Odtwarzanie wydarzeń historycznych wymaga oczywiście odpowiednich przygotowań. Ułatwia to rozwijający się w naszym kraju rynek rekonstrukcyjny. Istotne jest też zapoznanie się z sylwetkami przedstawianych postaci. – Staramy się dopracować te sylwetki na podstawie fotografii. Bardzo często jesteśmy zmuszeni coś sobie uszyć, doszyć, albo przerobić – przyznaje Grzegorz Wdowiak.

Co z bronią? Tutaj rekonstruktorzy sięgają po repliki. – Można je kupić lub zamówić u różnych producentów. Są firmy, z Azji, jak również nasi rodzimi producenci, którzy tworzą znakomite repliki. Można je bezpiecznie podać do ręki naszym gościom i coś o nich opowiedzieć - mówi członek stowarzyszenia.

Najczęściej czytane:

Obecnie kielecka organizacja liczy kilkanaście osób. Należy nadmienić, że rekonstrukcja cieszy się zainteresowaniem również u młodzieży. – Od lat obieramy i realizujemy ten kierunek, aby angażować młodzież. To jest nasza przyszłość. Nie zależy nam jednak na tym, aby żyli tylko historią, ona powinna być bodźcem do tego, by być czujnym w życiu i myśleć o naszej przyszłości. Wiele rzeczy, które wydarzyły się w przeszłości, powtarza się. (...) Historia jest bardzo wiele nauczyć; jeżeli ją znamy, i obserwujemy dzisiejszy świat, możemy to ze sobą połączyć i odpowiednio reagować – zapewnia gość radiowej Trójki.


Posłuchaj

9:20
O pasji do rekonstruowania historii w kontekście Powstania Warszawskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Grzegorz Wdowiak (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach)
Data emisji: 1.08.2023
Godzina emisji: 9.18

qch

Polecane