IX Konkurs Fotografii Teatralnej: Zatrzymać to, co ulotne, uchwycić to, co nieuchwytne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
IX Konkurs Fotografii Teatralnej: Zatrzymać to, co ulotne, uchwycić to, co nieuchwytne
Konkurs Fotografii Teatralnej w tym roku odbywa się już po raz dziewiątyFoto: Shutterstock/Caftor

Już po raz dziewiąty Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego organizuje Konkurs Fotografii Teatralnej. Jest on skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów, łączących pasję do teatru z pasją do fotografowania. Na zwycięzców oraz finalistów czekają nagrody pieniężne i wystawy.

  • W tym roku Konkurs Fotografii Teatralnej odbywa się już po raz dziewiąty.
  • Konkurs Fotografii Teatralnej odbywa się w trzech kategoriach: "Teatralne zdjęcie sezonu", "Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia" oraz "Architektura teatralna".
  • Fotografia teatralna jest jak teatr, bardzo wszechstronna: chwyta ludzi, relacje, emocje, scenografię, światło – mówi Joanna Biernacka-Płoska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ani sztuka, ani pieniądze

– Fotografia teatralna uwiecznia teatr, żywych ludzi na scenie i tak naprawdę coś, co jest bardzo ulotne, bo spektakl trwa tylko wtedy, gdy jest grany, a każde przedstawienie jest inne. A fotografia to utrwala, próbuje to zatrzymać, uchwycić to, co nieuchwytne – tłumaczy Joanna Biernacka-Płoska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. – Myślę, że jak teatr, jest bardzo wszechstronna, bo chwyta ludzi, relacje, emocje, scenografię, światło. Chyba nie uwiecznia tylko muzyki – wylicza.

– Kiedy powoływaliśmy ten konkurs, fotografowie artystyczni nie traktowali jej poważnie, bo jaka to sztuka, skoro trzeba coś wykonać na zamówienie? Z drugiej strony fotografia komercyjna, taka, która jest nastawiona na robienie dużych pieniędzy i aktywne uczestniczenie w popkulturze, też jej nie poważała, bo jakie pieniądze są w teatrze? – pyta retorycznie Trójkowy gość. – Na początku przyświecała nam idea, aby dowartościować ludzi zajmujących się fotografią teatralną, ale i przebić się z komunikatem, że bez fotografii teatralnej nie ma teatru i naszej pamięci o teatrze – wskazuje.

– Potwierdza to fakt, że mimo iż wszystkie teatry nagrywają swoje przedstawienia, żaden nie zrezygnował z serwisów fotograficznych. Myślę, że także media społecznościowe przyczyniły się do renesansu fotografii teatralnej – dodaje.

Dla profesjonalistów i amatorów

W tym roku można zgłaszać prace w trzech kategoriach: "Teatralne zdjęcie sezonu" (kategoria A), czyli pojedynczą fotografię ukazującą zarówno przedstawienie teatralne, pracę nad nim, jak i inne sceny związane z polskim życiem teatralnym, odznaczające się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi. "Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia" (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2022/2023. Sekwencję maksymalnie trzech zdjęć "Architektury teatralnej" (kategoria C), prezentującą z zewnątrz wybrany budynek teatralny (użytkowany lub nie) albo przestrzeń zaadaptowaną, służącą współcześnie prezentacji wydarzeń teatralnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Pieniądze i wystawy

– Zdjęcia można nadsyłać do końca września, potem ocenia je jury i na początku grudnia mamy wielki finał z uroczystym wręczaniem. A potem, jak co roku, Instytut produkuje dwie wystawy: jedną wewnętrzną, która ma wernisaż na finale i która najpierw jest prezentowana w siedzibie Instytutu Teatralnego, a drugą – plenerową – mówi. – Obie wystawy w nowym roku, po ogłoszeniu wyników, jeżdżą po kraju i można je oglądać. W tej chwili wystawa plenerowa z poprzedniej edycji konkursu jest prezentowana na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na ulicy Rajskiej – zaprasza.

– To jest też wymiar niematerialny, że mimo nagród finansowych w naszym konkursie możliwość wystawy i prezentowania prac finalistów w całej Polsce to jest rodzaj dodatkowej nagrody dla uczestników – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:51
Dziewiąta edycji Konkursu Fotografii Teatralnej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Joanna Biernacka-Płoska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego)
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 14.14

pr

Polecane