79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: uroczystości, kwiaty, wspólne śpiewanie i co jeszcze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: uroczystości, kwiaty, wspólne śpiewanie i co jeszcze?
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Jak co roku 1 sierpnia cała Polska, a szczególnie stolica, obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało szereg wydarzeń związanych z 79 rocznicą tego największego w okupowanej Europie zorganizowanego zbrojnego zrywu niepodległościowego. Czego tym razem, poza uroczystościami, składaniem kwiatów i wspólnym śpiewaniem, mogą spodziewać się warszawiacy?

  • Uroczystości i różnego rodzaju imprezy mające upamiętnić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego będą trwać już od rana.
  • Wieczorne śpiewanie piosenek powstańczych tradycyjnie odbędzie się na placu Piłsudskiego, w tym roku częściowo okrojonym z powodu prowadzonych prac archeologicznych przy pałacu Saskim i pałacu Brühla.
  • Koncert piosenek powstańczych łączy pokolenia: może przyjść wnuczka z dziadkiem czy prawnuczek z babcią – mówi Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Godzina W, kiedy bije dzwon "Monter"

Uroczystości oficjalne, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy – 1 sierpnia różnych wydarzeń nie zabraknie. – Dla nas to jest dzień bardziej refleksyjny: pomniki i Powązki. Będziemy składać w różnych miejscach kwiaty, a tych miejsc w Warszawie związanych z Powstaniem Warszawskim, jak można się domyślić, jest bardzo dużo – upamiętniających ważne osoby, oddziały – mówi Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. – Kulminacją jest godzina 17, godzina W, kiedy cała Warszawa, a od kilku lat cała Polska, staje, wyją syreny. Kombatanci, władze państwowe, spotykają się na Powązkach, a pozostali w różnych miejscach – opowiada.

– Nie ukrywam, że lubię wtedy być przy muzeum, miejscu mojej pracy. Wtedy otwieramy bramę parku Wolności i wchodzą okoliczni mieszkańcy. Ale, co mnie najbardziej raduje, wchodzą pracownicy korporacji z okolicznych budynków, przysłowiowe białe kołnierzyki, czyli osoby, które, wydaje się, mogą żyć w innym świecie – dodaje.

Wtedy też, raz do roku, 1 sierpnia o godz. 17, odzywa się dzwon "Monter" wmontowany w Mur Pamięci przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Śpiewanie, które łączy pokolenia

W tym dniu tradycyjnie już wieczorem odbywa się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Dla wielu osób to, poza momentem, kiedy o godz. 17 wyją syreny, najbardziej wzruszający moment tego dnia. – Śpiewamy piosenki powstańcze, które są rozpoznawalne, których jest sporo i każdy może to zrobić, każdy może się włączyć. I to jest taki koncert, który łączy pokolenia: może przyjść dziadek z wnuczką, prawnuczek z prababcią… – tłumaczy rozmówca Justyny Grabarz. – Chętnie przychodzą kombatanci, bo czują entuzjazm, który im towarzyszył w pierwszych dniach walki. To jest impreza, która pomieści 20-30 tys. osób, więc naprawdę każdy może przyjść – zachęca.

Szczegółowy plan wydarzeń 1 sierpnia można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:28
Co się będzie działo w Warszawie w 79 rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Karol Mazur (Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 12.19

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

pr

Polecane