Anna, Hanna i inne popularne imiona żeńskie. Z czego wynika ich powodzenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna, Hanna i inne popularne imiona żeńskie. Z czego wynika ich powodzenie?
Z czego wynika popularność imion?Foto: Witolda/Shutterstock

W wielu rankingach najpopularniejszych imion w Polsce wysokie miejsca zajmują Zofia, Zuzanna, Hanna, Julia i Natalia. Wciąż jednak wyprzedza je Anna. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, to imię noszą aż 1.053.032 Polki. 

  • Jednym z najpopularniejszych imion kobiecych w Polsce jest Anna. Jak ocenia ekspertka, dr hab. Monika Kresa z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jego wysoka pozycja w notowaniu wynika m.in. z nadawania go dziewczynkom przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
  • Na popularność imion może mieć wpływ wiele czynników. Ich powszechność może wynikać np. z trendów świata popkultury.
  • W polskim prawie znajdziemy zastrzeżenia dotyczące nadawania imion. Przepisy umożliwiają również ich zmianę w określonych przypadkach.

Z czego wynika wysoka pozycja tego imienia w statystykach? Jak zauważa dr hab. Monika Kresa z Instytutu Języka Polskiego UW, było ono bardzo często nadawane na przestrzeni ostatnich dekad. – To jest pewnie pokolenie dzisiejszych 40-, 50- i 60-latek. Sama pamiętam, że w mojej klasie było aż osiem Anek. (...) Dzisiaj jest nadal dosyć często nadawane dziewczynkom, ale już nie tak często, jak kilkadziesiąt lat temu – wyjaśnia ekspertka.

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego. Oznacza ono łaskę i wdzięk. Jednocześnie ma opisywać kobietę, która "patrzy i odkrywa świat". Dotarło ono do Polski z dwóch kierunków. – Z jednej strony mamy bardzo częstą Annę, a z drugiej nieco rzadszą Hannę, która oznacza to samo. Bardzo często te imiona są nawet używane wymiennie: niektóre Anki nazywane są Hankami i odwrotnie. Forma Hanna pojawia się w języku polskim również ze względu na przydechowe "h", które występuje chociażby w gwarach – opowiada gość "Trójki przed południem".

Najczęściej czytane:

Giełda imion. Co stanowi o ich popularności?

Na popularność konkretnych imion wpływa wiele czynników. Niewykluczone więc, że rozchwytywana dziś Anna w przyszłości stanie się wyborem niszowym. Mogą o tym stanowić między innymi trendy w popkulturze albo chęć nazwania dzieci imionami dziadków czy pradziadków.

Ekspertka Instytutu Języka Polskiego UW zwraca uwagę, że obecnie można także zaobserwować dążenie do tego, aby imię było jak najbardziej uniwersalne. – Widzimy, że bardzo często są to imiona krótkie i takie, które nie mają na przykład trudnych z perspektywy obcokrajowca głosek. Popularne są także imiona, którym dziewczynka będzie mogła się spokojnie posługiwać, jeśli wyjedzie za granicę – wyjaśnia dr hab. Monika Kresa.

Zasady polskiego systemu imienniczego

Według polskiego prawa imię nie powinno być wyrazem pospolitym. Z tego powodu nie możemy nazwać dziecka "Stół" bądź "Ławka". Istnieje jednak kilka wyjątków, na przykład Nadzieja, Malina czy Róża. – To są takie imiona mocno osadzone w naszej tradycji i kulturze – mówi dr Monika Kresa.

Co ważne, przepisy umożliwiają zmianę imienia, jeżeli są ku temu odpowiednie przesłanki. – Może nią być na przykład to, że imię jest ośmieszające. Na przykład dziewczynka nosząca imię Truskawka, która byłaby wyśmiewana w szkole czy przedszkolu, ma prawo zmienić to imię jako dorosła osoba. Pamiętajmy też, że imię można zmienić w urzędzie przez kilka tygodni od jego nadania – przypomina ekspertka.

Posłuchaj

11:56
Anna, Hanna i inne popularne imiona żeńskie. Z czego wynika ich powszechność? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr hab. Monika Kresa (Instytut Języka Polskiego UW)
Data emisji: 27.07.2023
Godzina emisji: 10.15

qch

Polecane