Małe konstrukcje do ochrony małych ptaków. Uwaga na gniazda sieweczek obrożnych!

Na nadmorskich plażach pojawiły się małe druciane konstrukcje. Niewielu turystów wie, co to takiego. Mają one chronić gniazda sieweczek obrożnych, małych morskich ptaków. Stworzenia są gatunkiem zagrożonym i mają duże znaczenie dla naszego ekosystemu, dlatego tym bardziej powinniśmy na nie uważać.

Małe konstrukcje do ochrony małych ptaków. Uwaga na gniazda sieweczek obrożnych!

Latem sieweczki obrożne składają swoje jaja na plażach

Foto: Renata i Marek Kosinscy / Forum

  • Na plażach pojawiły się druciane konstrukcje. Mają one za zadanie chronić gniazda sieweczek obrożnych, które latem składają swoje jaja w dołkach wykopanych w piasku.
  • Sieweczki obrożne to bardzo małe ptaki, narażone na wyginięcie. Możemy je poznać m.in. po brązowo-białym upierzeniu.
  • Kiedy na plaży natrafimy na konstrukcje chroniące gniazda, powinniśmy zachować od nich pewną odległość. W ten sposób nie będziemy płoszyć ptaków.

Obecność sieweczek obrożnych na plażach wynika z trwającego właśnie ich okresu lęgowego. W Polsce spotkamy je tylko latem; resztę roku spędzają m.in. w Holandii, Hiszpanii i Portugalii. Są to bardzo małe ptaki, wielkości szpaka. Rozpoznamy je po brązowo-białym upierzeniu. Na głowie mają czarną maskę, którą uzupełnia obroża na szyi w tym samym kolorze. 

Kolor upierzenia tych ptaków nie jest przypadkowy. Jak wyjaśnia Ewelina Sielska z Błękitnego Patrolu WWF Polska, ubarwienie pomaga im się wtopić w otoczenie. – Często na plaży słyszę, że ktoś nigdy nie widział tego ptaka. Właśnie ze względu na to; one nie są za duże, a w dodatku są bardzo płochliwe. Jeśli więc nie mamy lornetki i nie wiemy, czego szukać, to często je przeoczymy – wyjaśnia gość "Pory na Trójkę".

Wydawać by się mogło, że bezpieczniejszym miejscem na gniazdo będzie drzewo. Sieweczki wolą jednak składać jaja na piasku. – To po prostu dołek w ziemi, który samiec robi swoim brzuchem. (...) Robi ich kilkanaście, a samica wybiera sobie ten, który się jej najbardziej podoba – tłumaczy Ewelina Sielska. Druciane konstrukcje, które chronią gniazda, mają ok. 1,5 metra średnicy. Ptaki mogą z niej wychodzić i wracać, kiedy tylko zechcą. Druciane konstrukcje są również odgrodzone płotem z patyków; znajdziemy przy nich także tablice informacyjne.

Najczęściej czytane:

Uwaga na gniazda sieweczek obrożnych – jak plażować, aby im nie przeszkadzać?

Sieweczki obrożne są narażone na wyginięcie i podlega ścisłej ochronie. Mają również duże znaczenie dla ekosystemu, dlatego tym bardziej powinniśmy na nie uważać podczas plażowania. – Jeżeli zabraknie jednego elementu, to wszystko inne zaczyna się sypać. Dlatego musimy dbać o każde zwierzę, które mamy w naszej przyrodzie – podkreśla przedstawicielka Błękitnego Patrolu WWF Polska.

– Jeżeli mamy tę konstrukcję, to nie plażujmy bezpośrednio przy niej. Zostawmy jeszcze te 20 metrów odległości. Jeżeli ptaki widzą zagrożenie – a człowiek jest dla nich zagrożeniem – to będą każdorazowo schodzić z gniazda i odciągać to zagrożenie od lęgu. To dla ptaka duży wysiłek; jeżeli musi to robić kilkanaście razy dziennie, to wieczorem, gdy przyjdzie drapieżnik, to nie ma już sił się bronić i może paść jego ofiarą. W dodatku, jeżeli ptak nie wysiaduje jaj, to mogą się one przegrzać albo wyziębić. Wtedy pisklęta się nie wyklują – apeluje Ewelina Sielska.

Małe konstrukcje do ochrony małych ptaków. Uwaga na gniazda sieweczek obrożnych! (Trójka przed południem)
7:30
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Ewelina Sielska (Błękitny Patrol WWF Polska)
Data emisji: 26.07.2023
Godziny emisji: 9.47

qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.