Nasze przyjaciółki pszczoły. Jak zostać ich hodowcą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasze przyjaciółki pszczoły. Jak zostać ich hodowcą?
Zawód pszczelarza jest coraz popularniejszyFoto: Shutterstock/djile

– Jeśli podejdziemy do pszczół z pasją, wyrozumiałością i cierpliwością, to odpłacą się nam zdrowymi i pożywnymi produktami – mówi właściciel pasieki Marcin Sadowski. Gościł on w Trójce z okazji Dnia Pszczółki Mai.

  • Pszczoły są bardzo ważną częścią ekosystemu. Odpowiadają nie tylko za produkcję miodu, pyłku czy wosku pszczelego, ale też za zapylanie roślin.
  • Amatorskie pszczelarstwo cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku dostępnych jest wiele poradników, a w internecie można znaleźć porady doświadczonych hodowców pszczół.
  • 24 lipca obchodzony jest Dzień Pszczółki Mai. Bohaterka popularnej bajki dla dzieci ma już ponad sto lat – wymyślił ją w 1912 roku niemiecki pisarz Waldemar Bonsels.

Pszczelarstwo cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością i jest to z pewnością fakt, który powinien nas cieszyć. – To bardzo dobra wiadomość, ponieważ pszczoły są bardzo istotne dla całego ekosystemu, zapylają rośliny uprawiane przez rolników, jak również te dziko rosnące – mówił w Trójce Marcin Sadowski, właściciel pasieki "Marcyś".

Gość "Trójki przed południem" dodał, że pszczelarstwem zajmują się głównie amatorzy, pozyskujący miód i inne pszczele przysmaki dla własnych potrzeb, dla swojej rodziny oraz dla bliższych i dalszych znajomych. Coraz częściej powstają też pasieki w miastach – na dachach budynków zarządzanych przez urzędy, instytucje publiczne, a także firmy prywatne.

Jak zacząć przygodę z pszczelarstwem?

Czasy, gdy wiedza na temat hodowli pszczół przekazywana była z ojca na syna, odchodzą już do przeszłości. Dziś adepci pszczelarstwa mają do dyspozycji bogatą literaturę oraz łatwy dostęp do mediów społecznościowych, gdzie mogą podpatrywać bardziej doświadczonych kolegów po fachu i korzystać z ich rad. Można też zapisać się na bezpłatne szkolenie organizowane przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Początki nie są łatwe, musimy włożyć w to sporo pracy oraz zainwestować pieniądze w zbudowanie pasieki i zakup odpowiedniego sprzętu. Co jednak istotne, nie potrzebujemy do tego żadnych pozwoleń, warto natomiast znaleźć mentora, który pomoże nam postawić pierwsze kroki w pszczelarskim fachu. – Należy podejść do pszczół z dużą pasją, wyrozumiałością i cierpliwością, a one nam się odpłacą produktami, które są zdrowe i warto je spożywać – zapewniał Marcin Sadowski.


Posłuchaj

9:05
Nasze przyjaciółki pszczoły. Jak zostać ich hodowcą? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Marcin Sadowski (właściciel pasieki "Marcyś")
Data emisji: 24.07.2023
Godzina emisji: 9.14

kc

Polecane