Centrum sterowania ciałem. Co wiemy o ludzkim mózgu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Centrum sterowania ciałem. Co wiemy o ludzkim mózgu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Zużywa 20 procent energii całego organizmu, codzienne ma nawet 70 tysięcy myśli, każdy składa się z 86 miliardów neuronów, które się między sobą komunikują – ludzki mózg ma dziś (22.07) swoje święto. "To półtora kilograma tajemnic" – mówią naukowcy. I choć specjaliści stale go badają, to nadal nie wiemy o nim wszystkiego.

  • Mózg odpowiada za wszystkie procesy zachodzące w ludzkim ciele. Można go nazwać centrum sterowania organizmem.
  • Mimo rozwoju technologii i nauk o medycynie, wciąż nie poznaliśmy wszystkich tajemnic tego organu.
  • Każdy mózg jest inny. Jego rozwój zależy od wielu czynników, takich jak nasze przeżycia, emocje i nabywana wiedza.

Mózg nazywa się superkomputerem, co jest całkowicie uzasadnione. To centrum sterowania ludzkim ciałem, bez którego nie da się żyć. Cały czas jednak nie poznaliśmy wszystkich jego tajemnic. – To najmniej poznany organ. W ostatnich latach mamy przełom; są nowe metody diagnostyczne, typu rezonans funkcjonalny, które pozwalają nam ocenić pracę mózgu na poziomie receptorowym. Wcześniej mogliśmy widzieć tylko strukturę mózgu, tkanki. Teraz możemy widzieć połączenia i to, co się dzieje na poziomie receptorów – wyjaśnia neurolog, dr Anna Błażucka.

Mimo rozwoju medycyny i technologii, nadal wiele tajemnic mózgu pozostaje niemożliwa do odkrycia. Dobrze znamy anatomię organu, jednak nie do końca możemy dokładnie określić, w których jego częściach zachodzą poszczególne procesy. – Mózg ma miliardy połączeń, to 800 miliardów połączonych między sobą komórek. Nie zawsze wiemy, które komórki komunikują się ze sobą – mówi gość radiowej Trójki. Jednym z trudnych do zrozumienia procesów, za które odpowiada mózg, jest pamięć. – Wiemy, że za pamięć odpowiada hipokamp. Ale to nie jest tylko on; wiemy, że w pamięci biorą udział różne inne części, na przykład płat czołowy, który odpowiada za emocje i percepcję – opowiada neurolog.

Najczęściej czytane:

Każdy mózg jest inny

Jak wyjaśnia dr Anna Błażucka, każdy mózg jest inny. Za jego rozwój odpowiadają wszystkie czynności, przeżycia, emocje i nabywana przez nas wiedza. Prowadzą one do tworzenia nowych połączeń między komórkami w organie. – Ponieważ każdy z nas żyje w innym otoczeniu, ma inne uwarunkowania środowiskowe i słoneczne, inną pracę czy emocje, stąd jego mózg rozwija się inaczej, niż u innej osoby. Rozwijają się te funkcje, które są nam potrzebne – tłumaczy ekspertka.

Różnice w rozwoju mózgów wykazały między innymi wyniki badania, jakie w przeszłości przeprowadzono na taksówkarzach w Londynie. – To badanie wykonano, kiedy nie było jeszcze GPS-ów. Taksówkarz musiał więc znać plan miasta na pamięć, aby móc się poruszać. Okazało się, że struktury mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć i orientację przestrzenną, są u nich lepiej rozwinięte niż u osób, które nie musiały wykorzystywać tych funkcji – mówi dr Błażucka.

O tym, jak rozwija się nasz mózg, decyduje także typ osobowości. Jak wyjaśnia gość radiowej Trójki, według powszechnej opinii mózg ekstrawertyka ma większą stymulację dopaminergiczną. – Dopamina jest przekaźnikiem, który bierze udział w naszych emocjach razem z serotoniną. Mózg introwertyka ma natomiast mniejszy poziom dopaminy we krwi. Tak samo osoby z kręgów artystycznych będą miały inaczej rozwinięte struktury odpowiedzialne za percepcję kolorów i otoczenia, niż na przykład skupiony na cyferkach fizyk czy matematyk – opowiada neurolog.

Posłuchaj

11:36
Centrum sterowania ciałem. Co wiemy o ludzkim mózgu? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Radosław Nałęcz
Gość: dr Anna Błażucka (neurolog)
Data emisji: 22.07.2023
Godzina emisji: 7.12

qch/kul

Polecane