Reklama

reklama

Odbudowane Stare Miasto ma 70 lat. Sprawdź, jak będzie świętować warszawska Starówka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odbudowane Stare Miasto ma 70 lat. Sprawdź, jak będzie świętować warszawska Starówka
Odbudowane Stare Miasto w Warszawie ma już &0 latFoto: shuterstock/alefbet

W weekend 21-23 lipca, odbudowana warszawska Starówka obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji aż 30 instytucji połączyło swoje siły, by świętować oddanie do użytku pierwszych fragmentów Starego Miasta. Zaplanowanych jest dokładnie 70 różnego rodzaju wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe - warto wziąć w nich udział!

  • Podczas Powstania Warszawskiego zabudowania Starego Miasta zostały zniszczone w ok. 90 procentach: z 260 domów ocalało jedynie sześć.
  • 22 lipca 1953 roku oddano do użytku pierwszy fragment odbudowywanego starego Miasta: Rynek i otaczające go kamienice, ulicę Zapiecek i fragment u. Piwnej od Zamku Królewskiego.
  • 2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji.

Kiedy odbudowano Stare Miasto

Naloty we wrześniu 1939 roku, a przede wszystkim walki w czasie Powstania Warszawskiego sprawiły, że w momencie wyzwolenia stolicy Starówka była, podobnie jak reszta miasta, wielkim morzem ruin. Szacuje się, że zniszczone zostało ok. 90 procent zabudowań: z 260 budynków ocalało jedynie 6!

– W 1945 roku na warszawskiej Starówce tak naprawdę były same gruzy i ruiny, trudno było przejść niedawnymi uliczkami. Trzeba było szybko działać, aby Stare Miasto znowu zachwycało, przyciągało warszawiaków, a potem – turystów. I 22 lipca 1953 roku zakończył się pierwszy etap odbudowy Starego Miasta – mówi Agnieszka Trepkowska z Muzeum Warszawy. – Oddano do użytku Rynek Starego Miasta z kamienicami wokół niego, a także uliczki, które do Rynku prowadzą: Zapiecek i fragment ulicy Piwnej od Placu Zamkowego – opisuje.

Muzeum Warszawy i najstarsze stropy

Na Rynku Starego Miasta, w kamienicach znajdujących się po stronie Dekerta, czyli w pierzei północnej, ma swoją siedzibę Muzeum Warszawy. Jednak jego historia zaczęła się już przed wojną. – Historycy pragnęli jak najwięcej artefaktów dla pokoleń zachować i pokazywać je w godnym ich pomieszczeniu. Wybrano trzy kamienice od strony Dekerta, które zostały wzmocnione. Tam znajdują się jedyne autentyczne drewniane stropy, które zachowały się na Starówce – opowiada rozmówczyni Justyny Grabarz. Po wojnie, podczas odbudowy, można było połączyć wszystkie 11 kamienic strony Dekerta z przeznaczeniem właśnie na Muzeum Warszawy.


Muzyka, zwiedzanie i inne atrakcje

70 wydarzeń na 70-lecie – to hasło brzmi imponująco. Co się za nimi kryje, czego będzie można się spodziewać podczas weekendu? Na początek muzyka: – Już w piątek późnym popołudniem, bądź wczesnym wieczorem, z okien przy Rynku Starego Miasta na dęciakach zagra nam Brass Federacja. Później zagra kapela Nicponie, a więc zapraszamy wszystkich chętnych do tańca. A potem będzie można wziąć udział w silent disco – zaprasza Trójkowy gość. Natomiast o godzinie 21 zacznie się zwiedzanie podziemi Muzeum Warszawy. – 30 osób będzie mogło ze mną zwiedzić te podziemia. Opowiem o historii tych piwnic, które zachowały się autentyczne. I o artefaktach, które się zachowały, warszawskich rzeczach, które się w tych piwnicach znajdują – zapowiada.

Cały plan obchodów 70-lecia odbudowanej Starówki można sprawdzić na stronach Muzeum Warszawy i mediach społecznościowych.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:48
70-lecie odbudowanej warszawskiej Starówki. zobacz co się będzie działo! (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Agnieszka Trepkowska (koordynatorka wydarzenia, Muzeum Warszawy)
Data emisji: 21.07.2023
Godziny emisji: 10.43

pr

Polecane