Upał, słońce i wysoka temperatura. Jak pomóc zwierzętom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Upał, słońce i wysoka temperatura. Jak pomóc zwierzętom?
Podczas gorących dni warto dbać o odpowiednie nawodnienie czworonogów. Foto: Shutterstock

Nie pocą się, nie mają ochronnych butów, a upały odczuwają równie mocno jak myWysokie temperatury i duża ekspozycja na słońce nie sprzyjają wielu czworonogom. Nasi futrzani pupile nierzadko męczą się podczas letnich miesięcy. Jak im pomóc? Co zrobić, by ciepłe dni nie były dla nich przykre?

  • Opiekując się czworonogiem, warto mieć na uwadze jego dobro i zadbać o jego potrzeby w czasie upałów. 
  • Starajmy się spacerować z psem w godzinach porannych i wieczornych, kiedy temperatura powietrza jest niższa. 
  • Dostęp do wody warto zapewnić nie tylko domowym pupilom, ale też wszystkim zwierzętom żyjącym wolno.

– Zwierzęta, które występują u na naturalnie, bardzo sprawnie radzą sobie z upałami. O ile oczywiście środowisko zapewnia im do tego warunki. Wiewiórki szukają cienia, a łosie i sarny składają się w okolicy zbiorników wodnych – zaznacza Michał Golędowski z Orientalizm Zoo w Łodzi.   Jeżeli chodzi natomiast o domowych pupili, sprawa latem jest znacznie bardziej skomplikowana. W miastach wielkie połacie wyłożone są betonem. To bardzo utrudnia wyjścia na zewnątrz. Zwierzaki powinny mieć możliwość przespacerowania się po trawniku lub po ziemi. Jeśli musimy przejść dłuższy dystans po asfalcie lub betonie, zapewnijmy pupilowi osłony na łapy – mówił. 

Wysoka temperatura

Jeśli to tylko możliwe, nie spacerujmy ze zwierzakami w upały. Na dłuższe wyjścia wybierajmy godziny poranne i wieczorne, kiedy temperatura powietrza jest niższa i bardziej komfortowa dla naszego pupila.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy też zwierzęcia w samochodzie. Wnętrze pojazdu nagrzewa się w szybkim tempie i staje się swego rodzaju szklarnią. Temperatura wewnątrz samochodu  jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Zostawienie czworonoga w rozgrzanym aucie stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. 

Termoregulacja za pomocą sierści 

Psia sierść zabezpiecza zwierzę przed przegrzaniem, ograniczając docieranie ciepła do ciała. Gdy robi się za gorąco, naczynia krwionośne w uszach i na pysku powiększają się, dzięki czemu krew szybciej się schładza.

Eksperci podkreślają, żeby nie strzyc psa na grzbiecie. Zgolenie grzbietu naraża zwierzę na udar cieplny. Warto także pamiętać o dostępie do wody na każdym spacerze.

Posłuchaj

4:08
Upał, słońce i wysoka temperatura. Jak pomóc zwierzętom? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Materiał: Jacek Frentzel
Data emisji: 13.07.2023
Godzina emisji: 10.15

PR1/zch

Polecane