Krosno Odrzańskie – zamek pamiętający czasy Bolesława Chrobrego
2023-07-11, 16:07 | aktualizacja 2023-07-11, 17:07
Krosno Odrzańskie to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego miłośnika wiekowych zamków. Tutejsza warownia może się poszczycić historią sięgającą czasów Bolesława Chrobrego.
- Dzieje Krosna Odrzańskiego rozpoczynają się na początku XI wieku.
- Tutejszy zamek zyskał renesansowy wygląd w XVI wieku.
- Zamek w Krośnie Odrzańskim został zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany i udostępniony do zwiedzania.
Leżące na północny zachód od Zielonej Góry Krosno Odrzańskie należy do najstarszych miejscowości ziemi lubuskiej. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w kronikach z początku XI wieku, gdy król Bolesław Chrobry toczył boje z niemieckim cesarzem Henrykiem II. W Krośnie Odrzańskim znajdował się wówczas gród, który kilkukrotnie oblegany był przez cesarskie wojska. Niemcom ostatecznie nie udało się podbić Polski, a wojna zakończyła się podpisaniem paktu pokojowego w 1018 roku.
Również w późniejszych czasach tutejsza warownia odgrywała ważną rolę w konfliktach zbrojnych, gdyż strzegła najdogodniejszej przeprawy przez Odrę. Na początku XIII wieku w Krośnie Odrzańskim wybudowano pierwszy murowany zamek, który przeszedł w posiadanie książąt głogowskich. Pod koniec stulecia miejscowość znalazła się w granicach Brandenburgii, a następnie została ponownie wcielona do Księstwa Głogowskiego.
W kierunku renesansu
W kolejnych dwóch wiekach zamek został rozbudowany. Składał się wówczas z dwóch budynków mieszkalnych, położonych po południowej i północnej stronie założenia, oraz bramy po stronie zachodniej. W trakcie następnej modernizacji dobudowano także m.in. wschodnie skrzydło, a w części południowej pojawiły się krużganki. Po zakończeniu prac budowla zyskała renesansowy wygląd.
Pierwsza połowa XVII wieku była trudnym okresem w historii Krosna Odrzańskiego. Zamek ucierpiał w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy na kilka lat stał się siedzibą wojsk szwedzkich. Po przepędzeniu Szwedów w obiekcie wybudowano kaplicę. Warownia zaczęła tracić na znaczeniu w XIX wieku, kiedy umieszczono w niej wojskowe koszary. Została ostatecznie zniszczona w czasie II wojny światowej.
Rekonstrukcję zamku rozpoczęto w latach 50., ale dopiero pod koniec XX wieku zaczął on odzyskiwać dawny blask. Po rewitalizacji został udostępniony zwiedzającym. Dziś znajduje się tam punkt informacji turystycznej oraz siedziba centrum artystyczno-kulturalnego.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Zamek w Bytowie – dawna krzyżacka warownia i przystań dla książęcych wdów
- "Mały Wawel" w Suchej Beskidzkiej: barokowy pałac w malowniczym otoczeniu
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 11.07.2023
Godzina emisji: 10.46
kc