"Mały Wawel" w Suchej Beskidzkiej: barokowy pałac w malowniczym otoczeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mały Wawel" w Suchej Beskidzkiej: barokowy pałac w malowniczym otoczeniu
Zamek w Suchej Beskidzkiej nazywany "Małym Wawelem"Foto: Shutterstock/Mirek Hejnicki

Położona na południowy zachód od Krakowa Sucha Beskidzka pozostaje niejako w cieniu nieodległych Wadowic. Jednak tamtejszy zamek jest efektowny i ma bardzo ciekawą historię.

  • To jeden z tych zamków, który powstał z fundacji nie królewskiej, lecz rodziny arystokratów
  • Dzięki efektownym, barokowym krużgankom pałac nazywany jest "Małym Wawelem"

O włoskim złotniku, który został polskim szlachcicem

– Sucha Beskidzka to pięknie położone miasto, o którym powinno się często mówić. A zamek jest najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości, której korzenie sięgają XV wieku, kiedy to nastąpiła lokacja za pozwoleniem księcia oświęcimskiego Jana II – mówi Marek Gaworski, autor przewodników i książek poświęconych polskim zamkom i pałacom. Po tym, jak ziemie należało do rodu Strzałów, a później Słupskich, w 1554 roku suchą nabył złotnik krakowski Gaspar Castiglione, który po uzyskaniu nobilitacji szlacheckiej polskie nazwisko pochodzące od swojej posiadłości: Kasper Suski.

– Od razu po kupnie nowego majątku przystąpił do budowy dworu obronnego, który stanowił podwaliny pod obecną, niezwykle okazałą budowlę. W 1608 roku majątek trafił w ręce Piotra Komorowskiego i w tymże roku rozpoczęto przebudowę dworu w renesansowy zamek. Prace budowlane zakończyły się już sześć lat później – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej.

Przebudowy i odbudowy

Kolejni właściciele, a zamek w Suchej Beskidzkiej miał ich jeszcze kilku, zdobili go i przebudowywali. Na początku XVIII wieku, za czasów Anny Konstancji Wielopolskiej z Lubomirskich budowla została przekształcona w barokowy pałac ze wspomnianymi krużgankami.

W połowie XIX wieku trafił w ręce Aleksandra Branickiego, który utworzył w nim muzeum. – Była też okazała biblioteka słynąca z unikalnych zbiorów. Niestety, na początku XX wieku budowla została zniszczona przez pożar – dodaje Marek Gaworski. Odbudowy dokonał znany architekt Tadeusz Stryjeński, który ćwierć wieku wcześniej przeprowadził generalną restaurację zamku.

Po II wojnie światowej, która na szczęście nie przyniosła wielkich zniszczeń, zamek był m.in. szkołą i internatem. Obecnie jest w nim m.in. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, hotel i restauracja.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:22
"Mały Wawel": barokowy pałac w Suchej Beskidzkiej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.07.2023
Godzina emisji: 10.46

pr

Polecane