Sprawa Ukrainy na szczycie NATO. Paweł Soloch liczy na deklaracje Sojuszu i mechanizm konsultacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prawdopodobnie coś Ukraina otrzyma, jeśli chodzi o zbliżanie się do NATO – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta i były szef BBN Paweł Soloch. – Myślę, że to będzie jakaś deklaracja, być może obudowana w mechanizm konkretnych konsultacji. Oświadczenie prezydenta Bidena i postawa Niemiec są jednoznaczne – podkreślił.

– Wygląda na to, że Szwecja będzie członkiem NATO, chociaż jeszcze nie na tym szczycie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta i były szef BBN Paweł Soloch. 

Szwecja coraz bliżej wstąpienia do NATO. Po wielu tygodniach negocjacji udało się odblokować weto Turcji w tej sprawie. W Wilnie, gdzie rozpocznie się szczyt Sojuszu, prezydent Turcji zgodził się na ratyfikację odpowiednich dokumentów przez parlament.

– Turcy zgłosili pewne warunki, oczekiwania; tym razem padło hasło wznowienia akcesji Turcji do UE – zaznaczył. – Jakaś deklaracja ze strony UE padła w tym względzie, będziemy śledzić ten proces – zaznaczył. – To bardzo pozytywna wiadomość, czekamy na pełną jej realizację – podkreślił prezydencki doradca.

Możliwe korzyści dla Ukrainy

Pytany o to, czy Ukraina doczeka się w Wilnie mapy drogowej akcesji do NATO, gość Polskiego Radia stwierdził, że trzeba zaczekać na komunikat końcowy szczytu. – Doświadczenie z Turcją pokazuje, że nie jest tak, że szczyt jest przygotowany przed rozpoczęciem, pewne rzeczy będą się docierały, chodzi oczywiście o komunikat końcowy – powiedział były szef BBN.

– Wygląda na to, że Stany Zjednoczone, podejmując jakieś formy kontaktu z Rosją, chcą sobie zostawić pole manewru. Prawdopodobnie coś Ukraina otrzyma, jeśli chodzi o zbliżanie się do NATO – przyznał. Przypomniał, że Kijów dostaje dostawy broni, padła zapowiedź powołania rady NATO-Ukraina, choć wcześniej zebrania w takim gronie były blokowane przez Węgry jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę.

– Czy to będzie słynny "map" – plan dochodzenia do członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji, zablokowany w 2008 roku przez Niemcy i Francję – zobaczymy. Myślę, że to będzie jakaś deklaracja, być może obudowana w mechanizm konkretnych konsultacji – podkreślił. – Oświadczenie prezydenta Bidena i postawa Niemiec są jednoznaczne: dopóki trwa wojna, nie będzie członkostwa – zakończył.


Czytaj także:

 

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
15:33 TROJKA Salon polityczny Trojki 2023_07_11 08-43-59.mp3 Paweł Soloch o tym, czego Ukraina może oczekiwać po szczycie NATO w Wilnie (Salon polityczny Trójki)
(PAP)

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Soloch (doradca prezydenta i były szef BBN)
Data emisji: 11.07.2023
Godzina emisji: 8.45

Trójka/IAR/mbl/pr

Polecane