Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Samolotem na wakacje: bramki ABC i skanery CT - nowe zasady odprawy!
2023-07-10, 14:07 | aktualizacja 2023-07-10, 16:07
Przeżywamy właśnie szczyt wakacyjnych podróży – bardzo często samolotem. A to wiąże się z wizytą na lotnisku, odprawą i wieloma innymi sytuacjami. Ale okazuje się, że lotniska właśnie przechodzą rewolucję, która zmienia, czyli zdecydowanie ułatwia, podróżowanie samolotem. Co więcej, sprawi, że skończą się zakupy horrendalnie drogich napojów na lotnisku!
- Bramki ABC pozwalają posiadaczom biometrycznych dokumentów – paszportu bądź dowodu osobistego – na automatyczną odprawę paszportową
- Z kolei skanery CT sprawdzają bagaż podręczny. Co więcej, dzięki nim zniknie limit 100 ml płynu w tymże bagażu
Paszport, skaner, uśmiech, gotowe!
Pierwszym krokiem do ułatwienia i przyspieszenia odprawy dla osób lecących poza granice Unii Europejskiej są bramki ABC (automated border control – automatyczna kontrola graniczna), które wyraźnie skracają czas odprawy. Jest jednak ważny warunek: trzeba mieć przy sobie biometryczny paszport bądź dowód osobisty.
– Automatyczna odprawa paszportowa rozpoczyna się od zeskanowania dokumentu biometrycznego – może to być paszport bądź dowód osobisty. Po przyłożeniu do czytnika dane są sczytywane i wysyłane do serwera centralnego. W tym serwerze jest wysyłane pytanie do wielu baz, weryfikacja, czy np. dana osoba nie jest poszukiwana – tłumaczy Szymon Kowalik z firmy dostarczającej system sprawdzający. – Gdy wszystko jest OK, bramka się otwiera, wchodzimy i stajemy w wyznaczonym miejscu. Wtedy jest robione zdjęcie naszej twarzy, które jest porównywane ze zdjęciem w dokumencie pod kątem wszelkich prób oszustwa. Jeśli wszystko jest OK, idziemy dalej – zapewnia.
Skaner sprawdzi bagaż podręczny
Na kolejny etap rewolucji natrafimy po wylądowaniu, podczas odprawy celnej. Jej głównym elementem są skanery sprawdzające zawartość bagażu podręcznego. – Zainstalowane w tym roku skanery 3D City uwalniają pasażerów od obowiązujących od 2006 roku restrykcyjnych zasad – mówi Alison Fitzgerald, dyrektor operacyjna lotniska London City, które przoduje w instalowaniu i wykorzystywaniu tego typu innowacji. – Teraz możesz zostawić wszystko w swojej torbie: nie musisz wyjmować laptopa. Nie obowiązuje już także limit 100 ml płynu w opakowaniu podręcznym, co więcej płyny nie muszą już być przechowywane w specjalnych workach – wskazuje.
Szczególnie ta ostatni wiadomość ucieszy podróżnych, którzy nie będą już skazani na kupowanie na lotniskach horrendalnie drogich napojów.
- Te skanery już wkrótce odmienią latanie na całym świecie. To technologia CT, czyli tomografii komputerowej: ta sama, która jest używana w terenie, kiedy jest zgłoszony podejrzany bagaż. Na lotniskach system dostosowany jest wielkością do potrzeb punktu kontrolnego – dodaje dyrektor ochrony na lotnisku w amerykańskim Oakland, testującym to rozwiązanie.
Przeczytaj także
- Kryzys branży lotniczej – przyczyny i skutki
- Lot pasażerski bez pilota to już rzeczywistość. Jest tylko jedno ograniczenie
- Przyszłość transportu kolejowego na targach InnoTrans 2022 w Berlinie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 10.07.2023
Godzina emisji: 11.41
pr