Przywrócić pamięć o zrywie: wystawa "Powstali 1863-64". Od Tykocina do Wrocławia
2023-07-06, 20:07 | aktualizacja 2023-07-07, 07:07
W Tykocinie można obejrzeć analogowo-multimedialną wystawę "Powstali 1863-64". Jej celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu styczniowym. Po zamknięciu 9 lipca wystawa ruszy w objazd po Polsce i trafi jeszcze do ośmiu miast, m.in. Sandomierza, Lublina i Katowic.
- Przygotowaną przez Muzeum Historii Polski wystawę "Powstali 1863-64" można zobaczyć w Tykocinie do 9 lipca
- W tym roku wystawa "Powstali 1863-64" odwiedzi jeszcze Małogoszcz, Sandomierz, Tarnów, Zamość, Lublin, Katowice i Wrocław
- Zależy nam, aby przypomnieć o powstaniu styczniowym, które w dużym stopniu było powstaniem lokalnym – mówi Sebastian Pawlina z Muzeum Historii Polski
Duża wystawa dla małych miejscowości
– Naszą wystawę można oglądać do 9 lipca w ramach Festiwalu Kresy i Bezkresy i mamy nadzieję, że jest interesującym dodatkiem do wielu wydarzeń, które można tam obserwować – mówi Sebastian Pawlina z Muzeum Historii Polski. – To jest duża wystawa multimedialna, a ich zazwyczaj nie kojarzy się z takimi małymi miejscowościami jak Tykocin. Natomiast dla nas jest to bardzo ważne, żeby w takim Tykocinie, Małogoszczu, Węgrowie, Łowiczu pokazywać tę wystawę. Czyli w miejscach, które są z historią powstania styczniowego bardzo mocno związane – tłumaczy.
– Ponieważ nam zależy, żeby tą wystawą i w ogóle dwuletnimi obchodami, które Muzeum Polski koordynuje, przypomnieć o powstaniu styczniowym, które jednak w dużym stopniu było powstaniem lokalnym. Powstaniem, które nie było zgromadzone wokół dużych ośrodków miejskich, które nam troszeczkę tę historię porządkują. Więc staramy się też docierać do tych mniejszych miejscowości – dodaje.
Powstanie wszystkich stanów i trzech narodów
– Powstanie styczniowe dzisiaj się kojarzy jako powstanie szlacheckie, natomiast my na tej wystawie staramy się z tym mitem walczyć. Pokazujemy, że także chłopi, ziemianie do tego powstania poszli. Pokazujemy udział kobiet w powstaniu styczniowym, udział księży, Żydów, którzy także przed powstaniem angażowali się w działalności konspiracyjnej – opowiada. – Powstanie styczniowe było tak naprawdę powstaniem wszystkich stanów i trzech narodów. Jednym z symboli tej wystawy i wszystkich obchodów jest herb trójdzielny – orzeł, archanioł i Pogoń – czyli symbole Polski, Rusi i Litwy – wyjaśnia.
– W ten sposób chcemy pokazać jedność, która w czasie powstania była niezwykle istotna. Dawała nadzieję na to, żeby pokonać tego wielkiego zaborcę, jakim była Rosja. A w przyszłości także zawalczyć o odzyskanie pozostałych ziem, które znajdowały się pod zaborami pruskim i austriackim – wskazuje.
Wystawa rusza w Polskę
– 9 lipca kończymy w Tykocinie, następnie ruszamy do Małogoszcza, potem będzie Sandomierz, który zamyka nam lipiec. Dalej mamy zaplanowany Tarnów, Zamość, Lublin, Katowice, Wrocław – wymienia gość Katarzyny Cygler. – Być może jeszcze się coś uda zaplanować, ale już zaczynamy powoli konstruować trasę na rok przyszły. Ponieważ w roku przyszłym, też rocznicowym, chcemy dalej z tą wystawą jeździć, może nawet poza granice Polski – mówi.
– Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej – dodaje.
Powstali 1863-64/YouTube Powstanie 1863-64
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Sebastian Pawlina (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 6.07.2023
Godziny emisji: 13.12, 13.20
pr