Reklama

reklama

Wakacyjne zagrożenia nad wodą. Na co szczególnie uważać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacyjne zagrożenia nad wodą. Na co szczególnie uważać?
Udary słoneczne i podtopienia są plagą polskich plażFoto: Shutterstock/wellphoto

Czas wakacji wiąże się często z relaksem i wypoczynkiem, ale też wieloma zagrożeniami, takimi jak utopienia, udary słoneczne czy rak skóry. Na szczęście są sposoby na zminimalizowanie ryzyka, że któraś z tych rzeczy przytrafi się właśnie nam.

  • Do najczęstszych wypadków, do jakich są wzywani ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, należą udary słoneczne i podtopienia.
  • W naszej części świata jesteśmy szczególnie narażeni na raka skóry, ze względu na jasną karnację.
  • Przyczyną utonięć jest bardzo często alkohol, który powoduje brawurę i złą ocenę sytuacji.

Jednymi z najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi na plażach, są udary słoneczne, spowodowane zbyt długim przebywaniem w ostrym słońcu. Co zrobić, gdy zauważymy, że komuś w naszym sąsiedztwie przydarzyła się taka przykra dolegliwość? – Na pewno należy taką osobę nawodnić. Jeśli nie ma utraty świadomości i jest przytomna, to powinna pić. Należy ją ustawić w cieniu, można też zrosić ją wodą i ustawić w przewiewie, żeby wzmóc parowanie – radzi Piotr Woźniak, lekarz z gdańskiego LPR.

Nadmiernego wystawiania na słońce powinny unikać przede wszystkim osoby starsze i małe dzieci, ale nie tylko. Promienie ultrafioletowe szkodzą bowiem każdemu z nas, zwłaszcza jeśli nie zabezpieczy skóry kremem z odpowiednim filtrem. – My w tej części Europy mamy raczej jasną karnację. Powinniśmy uważać na słońce, dlatego że występowanie nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, jest dużo częstsze u osób z taką karnacją – mówił gość "Pory na Trójkę".

Alkohol – główna przyczyna utonięć

Ratownicy LPR regularnie bywają wzywani do pomocy ludziom, którzy mają kłopoty z krążeniem lub ulegli podtopieniu. Niestety, bardzo często stoją za tym napoje wyskokowe. – Większość utopień w Polsce i na świecie, to wynik rekreacyjnego korzystania z wody pod wpływem alkoholu – zauważył Piotr Woźniak. – Nawet wypicie jednego czy dwóch piw zmienia naszą percepcję tego, co dzieje się w wodzie. Stajemy się odważniejsi, a w obszarach przybrzeżnych bywają bardzo zdradliwe prądy. Możemy tego nie docenić w takiej sytuacji i bardzo szybko stać się ofiarą utonięcia.

Lekarz przestrzega, że już kilka minut przebywania pod wodą skutkuje zatrzymaniem krążenia. Jeśli takiej osobie nie udzieli się błyskawicznej pierwszej pomocy, profesjonalni ratownicy mogą nie zdążyć ocalić jej życia.


Posłuchaj

2:39
Lekarz LPR Piotr Woźniak o wakacyjnych zagrożeniach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Piotr Woźniak (lekarz z gdańskiego LPR)
Data emisji: 6.07.2023
Godzina emisji: 7.46

kc


Polecane