Reklama

reklama

Niepołomice – ulubione miejsce wypoczynku polskich królów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepołomice – ulubione miejsce wypoczynku polskich królów
Dziedziniec zamku królewskiego w NiepołomicachFoto: Shutterstock/Shamanick

Niepołomice leżą niespełna 30 km na wschód od Krakowa i swego czasu były ulubionym miejscem pobytu polskich królów. Tu wypoczywali, bawili się, polowali. Nic dziwnego, że znajdował się tu piękny i okazały zamek królewski.

  • Pierwsze informacje o zamku w Niepołomicach pochodzą z XIV wieku. Wtedy był prawdziwą budowlą obronną
  • Zygmunt Stary przebudował Niepołomice na początku XVI wieku, tworząc z nich posiadłość w stylu renesansowym

Królewska posiadłość myśliwska

– Za sprawą Kazimierza Wielkiego miejscowość należała do najważniejszych w Polsce i była jednym z ulubionych miejsc pobytu króla, jak również Jadwigi i Władysława Jagiełły – opowiada Marek Gaworski, autor przewodników i książek poświęconych polskim zamkom i pałacom. Nic w tym dziwnego – to była znakomita baza wypadowa do polowań w nieodległej Puszczy Niepołomickiej.

– Jednak wówczas budowla była prawdziwym zamkiem. Ówczesne założenie składało się z dwóch wież i budynków otaczających dziedziniec i połączonych murem – opisuje. – Zmiany zaszły na początku XVI wieku: z inicjatywy Zygmunta Starego dziedziniec został zamknięty z czterech budynkami mieszkalnymi z krużgankami. Po pożarze w połowie tego stulecia, który strawił większość zabudowań, budowla została odbudowana przez Zygmunta Augusta, który przy okazji ją rozbudował – dodaje.

Upadek i odzyskanie blasku

Do upadku Niepołomic przyczynił się najazd szwedzki w 1655 roku, który totalnie zdewastował budowlę, a próby jej remontu za panowania Augusta II i Augusta III niewiele dały. Po rozbiorach Niepołomice przejmują Austriacy, którzy zamieniają królewską posiadłość w koszary. Okres międzywojenny i powojenny nie przyczyniają się do polepszenia stanu budowli. Dopiero przejęcie zamku przez gminę w 1991 roku i podjęcie kompleksowych prac renowacyjnych zakończonych dopiero w 2007 roku przywróciło świetność niepołomickiej budowli. Dzisiaj zamek otwarty jest dla gości i turystów: jest tu muzeum luksusowy hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:43
Zamek królewski w Niepołomnicach: ulubione miejsce wypoczynku polskich królów (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 22.02.2023
Godzina emisji: 9.41  

pr

Polecane