Reklama

reklama

Jakub Michalczuk – jak przekonał do zagrania w filmie córkę Borysa Szyca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakub Michalczuk – jak przekonał do zagrania w filmie córkę Borysa Szyca?
Jakub Michalczuk Foto: Pawel Przybyszewski / Forum

– Sonia powiedziała mi jasno, że jest średnio zainteresowana graniem w filmach – wspomina Jakub Michalczuk, reżyser filmu "Miało cię nie być". W rolach głównych występują w nim Borys Szyc i jego nastoletnia córka Sonia. Premiera we wrześniu tego roku.

"Miało cię nie być" to drugi film fabularny w dorobku Jakuba Michalczuka. Reżyser udanie zadebiutował w 2021 roku obrazem "Teściowie", opartym na sztuce teatralnej "Wstyd" Marka Modzelewskiego. Tym razem nakręcił opowieść o zderzeniu pokoleń i zupełnie różnych sposobów patrzenia na świat 17-letniej Ryfki i jej ojca, próbujących odbudować dawno utracony kontakt.

W głównej roli występują Borys Szyc i jego córka Sonia, dla której jest to ekranowy debiut. Jak się okazuje, nastolatka wcale o nim nie marzyła. – Gdy spotkałem się z Sonią, od razu powiedziała mi jasno, że jest średnio zainteresowana graniem w filmach. Nigdy w tę stronę nie chciała iść, chciała być piosenkarką. Zapewniałem ją, że ma talent, że podoła, że na pewno warto spróbować – opowiadał w Trójce reżyser.

Borys Szyc z Sonią w domowym zaciszu

Jakub Michalczuk zdradził też, że w swoim filmie wykorzystał autentyczne nagrania z rodzinnego archiwum Szyców. – Gdy już wiedzieliśmy, że robimy ten film razem, Borys zadzwonił i powiedział, że jak Sonia była mała, to nagrywał z nią wywiady. Pytał ją o życie, o miłość. Naprawdę piękny materiał. Znalazłem w nim mój ulubiony fragment, który pięknie podsumowywał myśl, która stała za tworzeniem tego filmu. Trochę też pozmieniałem scenariusz, żeby dopasować go do naszych bohaterów. Zaczęli więcej śpiewać, bawić się kamerą – mówił rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Zdjęcia do "Miało cię nie być"  zrealizowano w Warszawie i na Śląsku, a w obsadzie znaleźli się także m.in. Magdalena Cielecka, Iza Kuna i Jan Peszek. Na razie film mieli okazję obejrzeć jedynie widzowie festiwali w Krakowie i Tarnowie. Jego kinowa premiera zaplanowana jest na wrzesień.

W audycji także:

  • Premiera zagraniczna: "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" w reżyserii Jamesa Mangolda
  • Festiwal Kino Letnie Sopot – Zakopane, zapowiedzi programowe
  • Rozmowa z dokumentalistą Piotrem Pawlusem 
  • Aktualności filmowe
  • Pan Tałyk – felieton Tomasza Łysiaka

Posłuchaj

1:36:36
Jakub Michalczuk, Piotr Pawlus i filmowe wydarzenia tygodnia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

"Chłopiec z niebios". Fani kryminałów i thrillerów nie będą zawiedzeni

"Radiostory": historia powstania pierwszego komercyjnego radia w Trójmieście


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 30.06.2023
Godzina emisji: 13.05

kc


Polecane