"Chłopiec z niebios". Fani kryminałów i thrillerów nie będą zawiedzeni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chłopiec z niebios". Fani kryminałów i thrillerów nie będą zawiedzeni
Tarik Saleh, reżyser filmu "Chłopiec z niebios" podczas konferencji prasowej na festiwalu w CannesFoto: PAP/EPA/Joe Maher

Główny bohater, Adam, to ubogi chłopiec z rybackiej wioski. – Dostaje stypendium na prestiżowy islamski uniwersytet w Kairze. Ta szkoła naprawdę istnieje i jest nazywana "Harvardem dla ubogich", bo chętnie rozdaje stypendia i jest szansą na wybicie się dla chłopców z biedniejszych środowisk, z prowincji – opowiada Dominika Baranowska, reprezentująca dystrybutora filmu. 

Okazuje się jednak, że filmowa uczelnia przepełniona jest różnymi układami, zależnościami. Adam już na samym początku staje się naocznym świadkiem zabójstwa kolegi i dostaje propozycję nie do odrzucenia. 

Egzotyczne środowisko, uniwersale przesłanie

Reżyser pokazuje islam nie w taki sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. – Myślę, że postrzegamy islam i kulturę islamską w bardzo czarno-biały sposób. Tarik Saleh ma nad nami tę przewagę, że jest dwukulturowy. Sam studiował w Egipcie, choć nie w Kairze, a w Aleksandrii, ale jego dziadek ukończył tę uczelnię, która jest ukazana w filmie – mówi rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. Tarik Saleh urodził się w Szwecji, skąd pochodzi jego matka, ojciec zaś jest Egipcjaninem, choć on sam czuje się już Szwedem. 

Najczęściej czytane

– On ma inne spojrzenie. Pokazuje, jak funkcjonują układy między wysokimi organizacjami religijnymi a władzą. Ten film wcale nie jest taki egzotyczny, mimo że dzieje się w egzotycznym dla nas środowisku. Ma bardzo uniwersalny wymiar – ocenia Dominika Baranowska. 

Posłuchaj

1:37:41
"Chłopiec z niebios" . Dlaczego warto zobaczyć ten film?
+
Dodaj do playlisty
+

Nagroda w Cannes, kandydat do Oscara

W piątek 23 czerwca do polskich kin wchodzi film niezwykły: arabski thriller "Chłopiec z niebios". Reżyser Tarik Saleh osadził jego akcję w świecie, którego nikt wcześniej nie odważył się pokazać na ekranie. Prawdziwe oblicze Bractwa Muzułmańskiego, mimo że organizacja ta działa od blisko wieku, długo pozostawało tajemnicą: nikomu z zewnątrz nie udawało się go całkowicie poznać. Na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes obraz został uhonorowany nagrodą za najlepszy scenariusz. Był także szwedzkim kandydatem do Oscara.

Ponadto w programie:

  • Spotkanie z aktorem Piotrem Głowackim ("Radiostory") – nowe role filmowe i najbliższe plany artystyczne;
  • Premiera zagraniczna: "Odludzie" w reżyserii Robbiego Banfitcha – rozmowa z filmoznawcą Grzegorzem Fortuną;
  • Aktualności filmowe.

"Chłopiec z niebios"; oficjalny zwiastun PL/YouTube M2 Films

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 23.06.2023
Godziny emisji: 13.09

gs

Polecane