Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników
LegnicaFoto: Shutterstock.com/Pani Garmyder

Ten film trwa siedem minut, jest czarno-biały i został nakręcony w 1937 roku w Legnicy. Odnaleziono go jakiś czas temu w archiwach Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy i przedstawia przemarsz różnych cechów zawodowych działających w tamtych czasach: m.in. szewców, piwowarów i kołodziejów. Obecnie działający rzemieślnicy jeszcze w tym roku chcą zorganizować w tym samym miejscu podobny marsz.

  • Legnica w latach 1248-1675 była stolicą księstwa legnickiego. Po śmierci ostatniego księcia piastowskiego, Jerzego Wilhelma, przeszła we władanie Habsburgów. Od roku 1740 należała do księstwa Prus, a później - Rzeszy Niemieckiej. W 1945 roku znalazła się w granicach Polski.
  • W latach 1945-1993 w Legnicy znajdowały się dowództwo i koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Pochód cechów rzemieślniczych

– To są szewcy: na pierwszym planie jedna osoba wręcz niesie przyrządy szewskie. Mają też charakterystyczne skórzane fartuchy – wskazuje Jacek Kamola, szef Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy, który od jakiegoś czasu dokładnie, klatka po klatce analizuje odnaleziony film. Wśród maszerujących rzemieślników można zobaczyć też zaskakująco liczną grupę kelnerów, którzy również mieli swój cech. – Przedwojenna Legnica słynęła z restauracji: było ich tu mnóstwo. To było miasto ogrodów, a letnicy musieli znaleźć miejsce, aby spędzić czas wolny – tłumaczy dr Marek Żak, historyk z Muzeum Miedzi.

Inspiracja z przeszłości

Legniccy rzemieślnicy zainspirowani przedwojennym filmem chcą jeszcze w tym roku zorganizować podobną paradę. Kolumna ma przejść dokładnie przy miejscu, gdzie 86 lat temu stała kamera. Co ciekawe, nie było to centralny plac miasta, lecz zbieg niewielkiej ulicy, obecnie Daszyńskiego, z Wrocławską na Zakaczawiu. A odkrył to właśnie dr Żak. – Dosyć łatwo wyłapać te charakterystyczne budynki dzisiejszego Zakaczawia: dawny szpital zakaźny, przed wojną jedna ze szkół, po lewej stronie jeden z budynków, dzisiaj na skrzyżowaniu ul. Daszyńskiego z Kościelną oraz cały plac targowy, przedwojenny Marketplatz – pokazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:09
Przedwojenni rzemieślnicy zainspirowali rzemieślników współczesnych w Legnicy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 11.43

pr

Polecane