Zadbają o czystość w kosmosie. Powstaje "odkurzacz", który usunie śmieci z orbity

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zadbają o czystość w kosmosie. Powstaje "odkurzacz", który usunie śmieci z orbity
Kosmiczne śmieci to obecnie jeden z największych problemów, który jest poruszany przez naukowców i władze z całego świata. Foto: Shutterstock

Europejska Agencja Kosmiczna chce skonstruować urządzenie, które usunie z orbity fragmenty starych rakiet lub satelitów. W jego stworzeniu pomagają również polscy inżynierowie. Na czym polega projekt?

  • Nie tylko nasza planeta tonie w odpadkach. Zaśmiecona jest także przestrzeń kosmiczna, przynajmniej ta wokół Ziemi. 
  • Kosmiczne śmieci to obecnie jeden z największych problemów, który jest poruszany przez naukowców i władze z całego świata. 
  • Zadaniem kosmicznej "śmieciarki" będzie oczyszczenie przestrzeni kosmicznej z wraków i pozostałości satelity i statków kosmicznych.
  • W projekt zaangażowali się polscy naukowcy. Zadanie ma zostać ukończone do 2025 roku. 

– Nad sposobem sprzątania pracuje wielu naukowców z całego świata  podkreśla Paweł Nowakowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa.

Jak wynika ze statystyk Europejskiej Agencji Kosmicznej, pod koniec grudnia ubiegłego roku wokół Ziemi znajdowało się aż dziesięć tysięcy siedemset ton śmieci. Jeśli uwzględnić ich rozmiar byłoby to trzydzieści sześć i pół tysiąca obiektów większych niż dziesięć centymetrów i milion obiektów o średnicy od jednego do dziesięciu centymetrów. Ilość obiektów mniejszych niż centymetr szacuje się na… sto trzydzieści milionów. Do tego wciąż wysyłamy na orbitę nowe satelity i to częściej niż kiedykolwiek wcześniej, a tylko niewielki procent z nich wraca na Ziemię po zakończeniu pracy.

Czytaj także:

Kosmiczne śmieci

Wytworzone przez człowieka obiektów o wielkości ponad 10 centymetrów, które krążą po różnych orbitach, stwarzają zagrożenie dla satelitów, stacji kosmicznych, astronautów. Szacuje się, że liczba odpadów będzie kaskadowo rosła w wyniku zderzeń już krążących w przestrzeni obiektów. Jak przewidują eksperci, w nadchodzących latach, liczba satelitów się zwiększy. Będą wśród nich megakonstelacje złożone z setek lub tysięcy satelitów umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej. 

Polscy naukowcy w trosce o przestrzeń kosmiczną

W misji możemy zauważyć również polski akcent, bezpośrednio w prace testowe zaangażowane jest bowiem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przeprowadzają testy częściowe, które sprawdzają zachowanie projektowanego urządzenia pod wpływem konkretnego aspektu środowiska kosmicznego - na przykład w komorze termiczno-próżniowej czy w warunkach spadku swobodnego.

Posłuchaj

3:48

Zadbają o czystość w kosmosie. Powstaje "śmieciarka", która usunie śmieci z orbity (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 10.24

mat.pras.ESA/pap/zch

Polecane