Echa "Resetu". Müller: wzmacnianie obecności USA w Polsce jest elementem budowania bezpieczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Echa "Resetu". Müller: wzmacnianie obecności USA w Polsce jest elementem budowania bezpieczeństwa
Serial dokumentalny "Reset" opowiada o relacjach, jakie Donald Tusk budował z MoskwąFoto: TVP Info

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce wzmacnia bezpieczeństwo naszego kraju. Odniósł się tym samym do ostatniego odcinka serialu TVP "Reset", w którym stwierdzono, iż istotny wpływ na decyzję o losie amerykańskiej tarczy antyrakietowej miała rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem w Moskwie.

W sprawie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce dla ówczesnego rządu PO-PSL kluczowy był głos Moskwy, a nie Waszyngtonu - wynika z kolejnego odcinka programu TVP "Reset".

Obejrzałem fragment trzeciego odcinka serialu, w którym pokazane były protokoły rozmów Donalda Tuska z ówczesnym premierem Stanów Zjednoczonych, w których Donald Tusk opowiadał z taką naiwnością o tym, że Władimir Putin wyraził niezadowolenie wobec budowy tarczy antyrakietowej. Dla Donalda Tuska to było rozstrzygające i z tego tytułu wstrzymał na jakiś czas ten proces budowy tarczy - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

"Reset". Tusk negocjował tarczę z Putinem

Jak dodał, postawa ówczesnego premiera była dla niego szokująca. - Wiemy doskonale, że z punktu widzenia geopolitycznego dla nas wzmacnianie obecności amerykańskiej w Polsce i w naszym regionie jest elementem budowania naszego bezpieczeństwa. To jest pragmatyzm - podkreślił gość audycji.

- Nie dlatego, że lubimy czy nie lubimy Amerykanów. Nie kierujemy się sympatią, tylko realną kalkulacją polityczną i geopolityczną - wskazał polityk.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

14:50
Rzecznik rządu Piotr Müller o słowach Manfreda Webera ("Salon polityczny Trójki"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki

Prowadzący: Maksymilian Maszenda

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 27.06.2023 r.

Godzina emisji: 8.45

ng/IAR/PR24

Polecane