Reklama

reklama

Truskawkobranie, czyli huczny dzień "kaszëbskô malëna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Truskawkobranie, czyli huczny dzień "kaszëbskô malëna"
Truskawkobranie to wspaniała okazja do skosztowania przepysznych kaszubskich truskawekFoto: Polskie Radio

– Kaszuby są jedyne w swoim rodzaju, a my jesteśmy w ich centrum – mówiła w rozmowie z Piotrem Firanem Małgorzata Paździor-Król, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury, organizatora niedzielnego Truskawkobrania, które hucznie obchodzono w Brodnicy Górnej.  

  • Kaszubska truskawka. Na czym polega jej wyjątkowość?
  • Truskawkobranie. Jak się zaczęła jego tradycja?
  • Gdzie kryje się tajemnica słodkości "kaszëbskô malëna"?

Kaszuby słyną z truskawek. Nazwa "kaszubska truskawka", czyli właśnie "kaszëbskô malëna" została nawet opatentowana. – Jest trochę inna niż te mazowieckie czy z innych regionów Polski. Jest późniejsza, mniejsza, ma bardziej intensywną czerwoną barwę i jest bardzo słodka – mogliśmy usłyszeć w jednej z audycji Polskiego Radia.

Kaszubskie truskawkowe pola

Właśnie w tym regionie Polski znajdują się jedne z największych w naszym kraju pól truskawek. Jakie były tegoroczne truskawkowe żniwa? – Zbiory, jak mówią plantatorzy są średnie, bo brak deszczu zrobił dużo złej roboty, podobnie jak czerwcowe przymrozki, które też je naruszyły bardzo mocno – dodaje rozmówczyni Piotra Firana. 

Truskawkobranie, czyli największa impreza plenerowa na Kaszubach, odbywająca się corocznie, od niemalże 50 lat, u podnóża malowniczej Złotej Góry, położonej nad jeziorem Brodno Wielkie. Nazwa oraz przebieg tej imprezy są nierozerwalnie związane z tradycją truskawkowych dożynek, które w zagłębiu truskawkowym, jak nazywa się Szwajcarię Kaszubską, odbywają się od wczesnych lat 70. XX wieku. 

Najczęściej czytane

Znaczenie truskawki dla regionu

Na Pojezierzu Kaszubskim występują rozległe pola truskawkowe, z których słynie cały region. O olbrzymim znaczeniu Truskawkobrania dla lokalnej społeczności świadczy także zaangażowanie lokalnych władz w pomoc przy organizacji tego święta. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego, starosta kartuski oraz burmistrz Kartuz.

Dlaczego "zagłębie truskawkowe" znajduje się właśnie na Kaszubach? Jak mówi Małgorzata Paździor-Król wiąże się to przede wszystkim ze specyficznymi ziemiami regionu i panującym tu mikroklimatem. 


Posłuchaj

1:39:00
Najsłodsze truskawki w Trójce, czyli Program 3 Polskiego Radia na kaszubskim Truskawkobraniu
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co zaplanowano w ramach "kaszëbskô malëna"?

Podczas imprezy licznie wystawiają się lokalni producenci, którzy sprzedają truskawki świeże i przetworzone, np. w postaci dżemów i musów truskawkowych. Tego dnia odbywają się również liczne konkursy związane z tym przepysznym owocem: m.in. na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe czy też najsmaczniejszą potrawę z truskawek. Znaleźć można także stoiska z kaszubskim rękodziełem ludowym. 

Piotr Firan zajadał się kaszubskimi truskawkami, fot. Polskie Radio Piotr Firan zajadał się kaszubskimi truskawkami, fot. Polskie Radio

Plenerowe audycje Polskiego Radia

Truskawkobranie to już kolejna z plenerowych audycji Trójki tego lata. Pod koniec maja Program 3 Polskiego Radia gościł na Święcie Kwitnących Jabłoni w Grójcu. Organizowane od 1959 roku w Grójcu Święto Kwitnących Jabłoni to coroczne wydarzenie inaugurujące sezon sadowniczy. Oznacza nie tylko początek prac, ale przede wszystkim jest sygnałem, że zaczyna się najlepszy okres w roku, który trzeba przywitać w godny sposób.

Kolejnymi letnimi przystankami na trasie dziennikarzy Trójki będą: Białystok (27-30 lipca), Ciechanowiec (13 sierpnia), Radom (26-27 sierpnia), Myszyniec (27 sierpnia), Kutno (8-10 września) oraz Skierniewice (15-17 września).


Truskawkobranie 2023 Truskawkobranie 2023

Polecane